Granat ręczny znaleziony na budowie

2021-03-29 10:07:59 (ost. akt: 2021-03-29 10:23:41)

Autor zdjęcia: kpp

Każdego roku saperzy unieszkodliwiają niewybuchy - pozostałości burzliwej historii regionu. Tym razem na granat natrafiono podczas budowy ścieżki rowerowej w Ornecie.
W piątek, 26 marca oficer dyżurny lidzbarskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchu na budowie ścieżki rowerowej w Ornecie przy ul. 1 Maja. Na miejsce skierował policyjnego pirotechnika, który potwierdził zgłoszenie. Był to grant ręczny F1 pochodzący z okresu II Wojny Światowej.

Znalezisko było bardzo niebezpieczne. W razie wybuchu odłamki są rozpraszane na odległość nawet 200 m. Zastosowany materiał wybuchowy, którym jest trotyl, jest niewrażliwy na warunki atmosferyczne i upływ czasu.

Saperzy przeszukali teren, a znalezisko przetransportowali na poligon, gdzie został zdetonowany.

Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce, a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:
1. miejsca odnalezienia niewybuchu
2. znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)
3. danych personalnych osoby zgłaszającej

Źródło: KPP/oko

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5