Test wiedzy o Mikołaju Koperniku

2021-02-24 12:00:00 (ost. akt: 2021-02-24 12:44:41)

Autor zdjęcia: materiały organizatora

W tym roku tradycyjny konkurs wiedzy o patronie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku Warmińskim — Mikołaju Koperniku dostosowany został do warunków zdalnego nauczania i miał postać testu dostępnego w Internecie po zalogowaniu na szkolne konto uczniowskie.
Test składał się z 24 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru udostępnionych 19 lutego w godz. 8.00 – 16.00. Ponieważ nie było żadnej kontroli samodzielności udzielania odpowiedzi, a wręcz dopuszczało się możliwość korzystania z różnych źródeł informacji, przy ocenie wyników brany był pod uwagę czas wypełniania testu – stąd przymiotnik „błyskawiczny” w nazwie.

Pomimo że zestaw pytań dla wszystkich był jednakowy, wyniki były rozpatrywane osobno w trzech kategoriach wiekowych.

W najmłodszej grupie uczniów klas 2–3 zwycięzcami okazali się Barbara Szyszko z klasy 3b i Maksymilian Borkowski z klasy 2b.

W grupie uczniów klas 4–5 najlepsi okazali się Monika Więcek z kl. 4b i Szymon Chlewiński z kl. 4b, a tuż za nimi uplasowała się Zofia Szyszko z kl. 4b.

W najstarszej grupie uczniów klas 6–8 zwyciężył Maciej Chlewiński z kl. 7a zdobywając najwięcej punktów (19 na 24) ze wszystkich uczestników, a a drugie miejsce zajęli ex aequo Milena Jurkowska z kl. 7c i Bartosz Molewski z kl. 8b.
Warto dodać, że wielu uczestnikom wystarczyło 6–8 minut na wybranie 24 odpowiedzi.

Co sprawiło najwięcej kłopotów w tegorocznej edycji konkursu?

Pojedyncze dobre odpowiedzi przytrafiły się w przypadku pytań o instrumenty astronomiczne Mikołaja Kopernika. Sfera armilarna trzymana w dłoni astronoma na pomniku toruńskim mylnie identyfikowana była jako astrolabium arabskie, które ze swej natury jest płaskie, a jako lokalizację jedynego zachowanego autentycznego przyrządu używanego przez Kopernika wskazywany był Frombork zamiast Olsztyna (tablica słoneczna na zamku).

Nadal pokutuje pogląd, że Andrzej był starszym bratem Mikołaja, pomimo iż pochodzący z Lidzbarka Warmińskiego historyk prof. Krzysztof Mikulski w swoich badaniach wykazał starszeństwo tego drugiego.

Zaskakująca była również spora ilość błędnych odpowiedzi na pytanie o liczbę planet znanych w czasach Kopernika.

Prawdopodobnie mylące było sformułowanie zawierające właściwą odpowiedź: 7 (licząc ze Słońcem i Księżycem).

Organizatorzy2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5