RADOŚĆ Z PIERWSZEJ KSIĄŻKI

2021-02-16 15:28:13(ost. akt: 2021-02-16 15:28:25)
W piątek 12 lutego po długim oczekiwaniu z powodu epidemii koronawirusa klasa II a została włączona w poczet czytelników biblioteki Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lidzbarku Warmińskim. Uroczystość przebiegała w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszelkich możliwych środków ostrożności.
- Pasowanie na czytelnika z reguły odbywa się na wiosnę w klasie pierwszej, ale z powodu zamknięcia szkół w okresie pandemii musieliśmy je przesunąć – mówią organizatorzy. – Dzieci jednak ciągle dopytywały się kiedy zostaną czytelnikami biblioteki szkolnej i zyskają dostęp do jej zbiorów. Zatem z zachowaniem obostrzeń sanitarnych zorganizowaliśmy dla nich skromną uroczystość.

Specjalnie dla nich biblioteka szkolna zamieniła się w „Stumilowy Las”, słychać było odgłosy szumu drzew i śpiewu ptaków. Na scenę wkroczyły zwierzątka, które trafiły tam, by opowiedzieć dzieciom o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach – stałych mieszkańcach Stumilowego Lasu. Nie obyło się też bez rozmowy o poszanowaniu książek i korzyści płynących z ich czytania. Pod koniec przedstawienia nasi bohaterowie przekazali dzieciom ponadczasowe mądrości płynące z lektury książek nie tylko o Kubusiu Puchatku.

Następnie drugoklasiści zostali poddani egzaminowi, który miał potwierdzić fakt, że już umieją czytać i zasłużyli na to, by korzystać z biblioteki szkolnej. Złożyli przyrzeczenie, w którym obiecali, że będą szanować książki i znajdować zawsze czas na ich lekturę. I wreszcie nastąpił ten długo oczekiwany moment. Pani wicedyrektor Maria Felenczak, w imieniu Dyrekcji Zespołu pasowała uczniów klasy drugiej włączając ich w zacne grono czytelników. Na pamiątkę pasowania uczniowie otrzymali okolicznościowy dyplom z sową – symbolem mądrości, piękną kolorową zakładkę oraz kartę czytelnika czyli bilet wstępu do krainy wiedzy. Dzieci odwdzięczyły się za pasowanie wręczając pani wicedyrektor bukiet własnoręcznie wykonanych ozdobnych kwiatów oraz przekazując do biblioteki szkolnej plakat w formie książki ze swoimi imionami.

Na zakończenie uroczystości młodzi czytelnicy samodzielnie wypożyczyli swoją pierwszą książkę i od razu pogrążyli się w lekturze.

Wojciech Karolonek

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: karo

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5