Uczniowie ZSZ w Papenburgu

2016-10-12 14:21:38(ost. akt: 2016-10-12 14:24:17)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Międzynarodowa wymiana młodzieży to lekcja historii, kultury, geografii i języka obcego w najlepszej formie - bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i ich rodzinami.
Po wizycie uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych z Papenburga, która miała miejsce w czerwcu 2016, przyszedł czas na wyjazd naszej młodzieży do Niemiec. We wrześniu uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica z Lidzbarka Warmińskiego odwiedzili swoich kolegów w Papenburgu.


Tygodniowy pobyt w domach, szkole i mieście z partnerskiego powiatu Emsland obfitował w ciekawe wydarzenia: wspólny projekt dotyczący regionalnych potraw, rowerowa wycieczka po mieście, wizyta w skansenie, w stoczni Meyers Werft, gra miejska w Papenburgu, zwiedzanie starego miasta i zabawne doświadczenia w centrum nauki Universum w Bremie, poznawanie losów polskich i niemieckich więźniów obozu koncentracyjnego w Esterwegen.

Zaskoczeniem było ogrom i nowoczesność szkoły zawodowej w Papenburgu, poplątana i niełatwa polsko-niemiecka historia miasteczka Haren (Maczków), serdeczność i gościnność niemieckich rodzin, urok papenburskich domków, malowniczo położonych nad kanałami i wszechobecne ścieżki rowerowe, pełne młodzieży i dzieci dojeżdżających do szkół.

Wymiana ta była okazją do poznania środowiska przyrodniczego i kultury regionu Emsland, zastanowienia się nad wspólną historią Polski i Niemiec, przełamania stereotypów w postrzeganiu Niemców i ćwiczenia w praktyce języków obcych. Nie można też pominąć zwykłej przyjemności i radości, jaką daje samo podróżowanie w nieznane miejsca oraz ciepłe kontakty z coraz lepiej znanymi kolegami i koleżankami zza granicy.

Projekt współfinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Katarzyna Pękala (DO)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: kapekala

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B