Wigilia czyli Swiat Weczir. Boże Narodzenie czyli Rizdwo
2015-01-05 22:08:47(ost. akt: 2015-01-07 00:49:42)
Boże Narodzenie w Kościołach wschodnich rozpoczyna się 13 dni po świętach obchodzonych w Kościele rzymskokatolickim. Trzydniowe świętowanie jest zwieńczeniem okresu 40-dniowego postu, który obowiązuje również w dzień Wigilii.
Greckokatolicka Wigilia przypada we wtorek, 6 stycznia 2015 roku. Tego dnia do wieczerzy zasiądą mieszkający na Warmii i Mazurach Ukraińcy, grekokatolicy i prawosławni. Wśród 12 potraw, do głównych należy kutia zrobiona m.in. z pszenicy (symbol rodzącego się życia), miodu (symbol wiecznego szczęścia), maku, orzechów i bakalii. Posiłek rozpoczyna się od modlitwy i odśpiewania hymnu Troparionu, sławiącego narodzenie Chrystusa. Następnie odczytywany jest fragment Pisma Świętego. Potem wszyscy składają sobie życzenia, nie ma jednak opłatka, lecz prosfora – pszenny chleb.
Późnym wieczorem w cerkwiach odbywa się „Powieczeria”, czyli nabożeństwo połączone ze śpiewem pieśni z Pisma Świętego. W centralnej części kościoła na stoliku o nazwie „tetrapod” ustawiona jest ikona i krzyż. Obok, w specjalnym naczyniu znajduje się pięć małych chlebków, wino, pszenica i oliwa, które na zakończenie nabożeństwa są błogosławione.
W pierwszy dzień Świąt na zakończenie Eucharystii kapłan czyni na czołach wiernych znak krzyża poświęconym olejem. Następnie podzielone chlebki polewa się oliwą i rozdaje każdemu uczestnikowi Liturgii.
Zobacz: Cerkwie greckokatolickie na Warmii i Mazurach: kliknij tutaj
7 stycznia br. (środa) zgodnie z kalendarzem juliańskim, wierni obchodzą Boże Narodzenie. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia Kościół greckokatolicki świętuje narodzenie Jezusa Chrystusa, w drugim czci Świętą Rodzinę, a w trzecim obchodzi wspomnienie pierwszego męczennika i diakona - świętego Szczepana. W świątyniach wystawiana jest w tych dniach specjalna ikona przedstawiająca narodzenie Chrystusa. W centrum, na tle groty, spoczywa Matka Boża, obok której, w żłóbku przypominającym ołtarz, leży Dzieciątko. Jest Ono ściśle obwiązane opaskami, tak że przypomina zmarłego w grobie - jest to symbol misji, jaką ma do spełnienia na świecie. Ciemność groty narodzin symbolizuje możliwość odrodzenia, bo w ciemności zajaśniała światłość. Nad grotą usytuowana jest gwiazda, rzucająca światło na Maryję i Jej Syna - symbol łaski zesłanej w Jezusie przez Boga ludziom.
Roman Biłas
fot:youtube
Poniżej ukraińska kolęda"Bóg się narodził" we współczesnej aranżacji
Poniżej ukraińska kolęda"Bóg się narodził" we współczesnej aranżacji
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: iwanka
Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Hej drodzy bracia w Chrystusie #1627995 | 83.24.*.* 7 sty 2015 18:48
Radujcie się, radujcie.Wesołych Świat!
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
olka #1627961 | 37.152.*.* 7 sty 2015 18:22
ta solistka jakaś cienka w głosie, ale ten facet co wali w bęben to super
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
Młodzi #1626957 | 83.9.*.* 6 sty 2015 18:05
To właściwie ile razy ten Chrystus się rodził ?
odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
w-wo do katoliczki #1626927 | 46.170.*.* 6 sty 2015 17:34
chyba mnie źle zrozumiałaś,wcale nie jestem egoistą życzę wam w wasze święta wszystkiego najlepszego,dużo dużo szczęścia i spokoju,lecz w w twojej wypowiedzi odczuwam jakiś sarkazm oraz że coś masz do nas katolików,może być was dużo więcej lecz mieszkacie u nas więc trochę szacunku.pozdrawiam i życzę miłego spędzenia świąt
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz
ja #1626912 | 46.186.*.* 6 sty 2015 17:26
Wszysatkie Dobrego przyjaciele. Zwyciężycie:-)
odpowiedz na ten komentarz