Specjalista z Olsztyna uhonorowany nominacją profesorską przez Prezydenta RP
2024-11-08 09:00:00(ost. akt: 2024-11-07 14:44:45)
Prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk odebrał nominację profesorską z rąk Prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Uznany chirurg, znany m.in. z przeprowadzenia pierwszej na świecie transplantacji twarzy ze wskazań życiowych oraz rekonstrukcji twarzy pacjentki z Ukrainy, zdobył międzynarodowe uznanie za swoje pionierskie osiągnięcia w chirurgii rekonstrukcyjnej.
Wyjątkowa uroczystość miała miejsce 8 października br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie – prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk, uznany specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, odebrał z rąk Prezydenta RP nominację profesorską. Towarzyszyła mu w tym doniosłym wydarzeniu najbliższa rodzina, podkreślając osobisty wymiar tego prestiżowego wyróżnienia.
Profesor Krakowczyk uzyskał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w zakresie nauk medycznych już 16 lutego 2022 roku, lecz z uwagi na intensywne obowiązki zawodowe dopiero teraz mógł odebrać nominację osobiście.
Chirurg ma na swoim koncie osiągnięcia, które przyniosły mu międzynarodowy rozgłos i uznanie w środowisku medycznym. Wraz z prof. Adamem Maciejewskim przeprowadził pionierską na skalę światową transplantację twarzy ze wskazań życiowych, wykonaną w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Kolejnym przełomem była rekonstrukcja twarzy u 24-letniej pacjentki z Ukrainy, ciężko rannej w wyniku rosyjskiego bombardowania. Za tę operację, przeprowadzoną w 2023 roku, prof. Krakowczyk został uhonorowany przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrochirurgii Rekonstrukcyjnej, które uznało ją za najlepszą rekonstrukcję roku.
Sukcesy prof. Krakowczyka, doceniane przez renomowane międzynarodowe organizacje, stanowią dowód na światową klasę polskiej medycyny i nieustanne dążenie polskich specjalistów do przekraczania granic współczesnej chirurgii.
Serdeczne gratulacje i wyrazy uznania dla Pana Profesora – nie tylko za wybitne osiągnięcia zawodowe, ale także za nieoceniony wkład w ratowanie zdrowia i życia pacjentów.
Źródło: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie/ga
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez