Hop, hop żwawe lidzbarczanki i zażywni lidzbarczanie

2024-06-11 08:09:36(ost. akt: 2024-06-11 08:13:59)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Hop, hop żwawe lidzbarczanki i zażywni lidzbarczanie – na Hożą chyżo hycajcie. Spotkacie tam może hardego astronoma w piżamie, biskupów: Hozjusza, Kromera lub Krasickiego szeleszczącego komżą, a pewnie także dietetyczkę, rodem z Rogóża, zacietrzewionego wędkarza i nauczyciela wymachującego rozżarzoną fajką.
Nie zapomnijcie po drodze spojrzeć na strzelistą Wysoką Bramę, chropowate, ceglastoczerwone mury miejskie i ponad sześćsetletni biskupi zamek. A gdyby ktoś chciał się zastanowić jak marzenia lidzbarczan, bez zżymania się na nie, przedzierzgnąć w rzeczywistość najlepiej to uczynić w cukierni na lodach o smaku gorzkiej pomarańczy i brzoskwini popijanych bąbelkową oranżadą.

Między innymi z takimi zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji zmagali się uczestnicy tegorocznej edycji LIDZBARSKIEGO DYKTANDA. W językowe szranki stanęli uczniowie szkól podstawowych nr 1, 3 i 4 a także Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lidzbarku Warmińskim oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Rywalizowali oni w czterech kategoriach: klas III – IV, V – VI, VII – VIII oraz ponadpodstawowych. Łącznie w Oranżerii Kultury stawiło się blisko 100 Zawodniczek i Zawodników.

Wszyscy uważnie słuchali, czytanego przez Alicję Andrzejewską, tekstu dyktanda i przelewali usłyszane zdania na papier. Przygotowane teksty nie były łatwe i wymagały sporej wiedzy, aby sprostać ich językowym zawiłościom. Wszystkie dyktanda traktowały o Lidzbarku Warmińskim – najmłodsi odbyli wycieczkę do biblioteki w Oranżerii Kultury wraz z Krzysiem i Przemkiem, nieco starsi wędrowali lidzbarskimi uliczkami z Honoratką i Elżunią, zaś najstarsi czytali o propozycjach uszczęśliwienia mieszkańców naszego miasta.


Jury, w skład którego wchodziły pedagożki z lidzbarskich szkół oraz instytucji kultury – Alicja Andrzejewska, Dorota Paleń - Krajewska, Anna Puszcz, Elżbieta Sidor, Barbara Warcaba, Anna Wiatrak oraz autor tekstów dyktanda, Piotr Nowakowski, wybrało najlepszych.

I tak, w poszczególnych kategoriach, Laureatami zostali:

- kl. III – IV
I miejsce – ex aequo Anna Bagińska, Paulina Garwolińska
II miejsca nie przyznano
III miejsce – ex aequo Nadia Kanclerz, Zuzanna Oleksiak

- kl. V – VI
I miejsce - Natalia Gnat
II miejsce -Mikołaj Zadrożny
III miejsce - Julia Karbownik

-kl. VII – VIII
I miejsce - Gabriel Łokuciejewski
II miejsce - Eryk Baraniak
III miejsce - Tomasz Budziński

- szkoły ponadpodstawowe
I miejsce - Dawid Przybysz.
II miejsce – ex aequo Aleksandra Mroczek, Dominika Makowska
III miejsce - Szymon Kiersnowski

Wszyscy uczestnicy Lidzbarskiego dyktanda oraz Ich Opiekunowie otrzymali pamiątkowe teczki z wizerunkiem Ignacego Krasickiego, zaś zdobywcy miejsc I – III dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Jan&Bar z Lidzbarka Warmińskiego za co serdecznie dziękujemy, Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia” oraz Oranżerię Kultury.

Cieszymy się bardzo z wysokiej frekwencji uczestników i zaprezentowanego przez nich poziomu wiedzy. Świadczy to, iż w dobie stukania w klawisze telefonów, internetowych skrótów i uproszczeń chęć prawidłowego posługiwania się językiem ojczystym nie osłabła. Jest więc nadzieja, że wśród młodych miłośników polszczyzny rosną następcy profesora Bralczyka czy Miodka.

Uspokojeni tą myślą możemy żwawo udać się na przebieżkę pośród chabrów, hiacyntów i lilii.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5