Spotkali się ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

2024-03-04 09:32:56(ost. akt: 2024-03-04 09:47:00)

Autor zdjęcia: um

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Lidzbarku Warmińskim uczono go mszą świętą i apelem poległych.
W Lidzbarku Warmińskim uroczyste obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w intencji Żołnierzy Niezłomnych. Po mszy uczestnicy przeszli na cmentarz komunalny, gdzie pod pomnikiem „Poległym, pomordowanym i zamęczonym obrońcom Ojczyzny 1939 - 1956" przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, harcerzy, młodzieży szkolnej i stowarzyszeń patriotycznych złożyli kwiaty i ustawili znicze. Kompania honorowa 9. warmińskiego pułku rozpoznawczego oddała salwę honorową.

Żołnierze Wyklęci to grupa partyzantów i opozycjonistów, którzy nie zaakceptowali nowej rzeczywistości po zakończeniu II wojny światowej. Po 1945 roku Polska znalazła się pod rządami komunistów, a ci, którzy nie chcieli lub nie mogli zaakceptować nowej władzy, kontynuowali walkę, często w bardzo trudnych warunkach. Byli to głównie członkowie Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji antykomunistycznych.

Przez lata władze komunistyczne marginalizowały i prześladowały tych ludzi, nazywając ich bandytami i wrogami ludu. Ich walka była przemilczana, a pamięć o nich tłumiona. Dopiero po upadku komunizmu w Polsce mogła w pełni zaistnieć publiczna dyskusja na temat ich działań i roli w historii Polski. Wraz z rozwojem demokracji i otwarciem archiwów, wiedza na temat Żołnierzy Wyklętych stała się dostępna dla szerszego kręgu społeczeństwa.

Dziś Żołnierze Wyklęci są coraz częściej postrzegani jako bohaterowie narodowi, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski w obliczu represyjnego reżimu komunistycznego. Ich heroiczna postawa, odwaga i poświęcenie stają się symbolem ducha oporu wobec ucisku oraz przywiązania do wartości patriotycznych.

Jednakże wciąż istnieją głosy krytyczne wobec Żołnierzy Wyklętych. Niektórzy wskazują na kontrowersje związane z ich działalnością, takie jak przypadki zbrodni popełnionych w ramach walki partyzanckiej czy podejście niektórych do kwestii narodowościowych. Wśród krytyków pojawiają się również głosy, które wskazują na konieczność patrzenia na tę historię w szerszym kontekście społeczno-politycznym tamtych czasów.

tom


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5