Jutro Dzień Żołnierzy Wyklętych

2024-02-29 08:57:04(ost. akt: 2024-02-29 09:08:54)

Autor zdjęcia: arch.

Mszą świętą oraz apelem poległych na cmentarzu komunalnym w Lidzbarku Warmińskim uczczony będzie obchodzony 1 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze Wyklęci to grupa partyzantów i opozycjonistów, którzy nie zaakceptowali nowej rzeczywistości po zakończeniu II wojny światowej. Po 1945 roku Polska znalazła się pod rządami komunistów, a ci, którzy nie chcieli lub nie mogli zaakceptować nowej władzy, kontynuowali walkę, często w bardzo trudnych warunkach. Byli to głównie członkowie Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji antykomunistycznych.

Przez lata władze komunistyczne marginalizowały i prześladowały tych ludzi, nazywając ich bandytami i wrogami ludu. Ich walka była przemilczana, a pamięć o nich tłumiona. Dopiero po upadku komunizmu w Polsce mogła w pełni zaistnieć publiczna dyskusja na temat ich działań i roli w historii Polski. Wraz z rozwojem demokracji i otwarciem archiwów, wiedza na temat Żołnierzy Wyklętych stała się dostępna dla szerszego kręgu społeczeństwa.

Dziś Żołnierze Wyklęci są coraz częściej postrzegani jako bohaterowie narodowi, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski w obliczu represyjnego reżimu komunistycznego. Ich heroiczna postawa, odwaga i poświęcenie stają się symbolem ducha oporu wobec ucisku oraz przywiązania do wartości patriotycznych.

Jednakże wciąż istnieją głosy krytyczne wobec Żołnierzy Wyklętych. Niektórzy wskazują na kontrowersje związane z ich działalnością, takie jak przypadki zbrodni popełnionych w ramach walki partyzanckiej czy podejście niektórych do kwestii narodowościowych. Wśród krytyków pojawiają się również głosy, które wskazują na konieczność patrzenia na tę historię w szerszym kontekście społeczno-politycznym tamtych czasów.

W miarę jak społeczeństwo polskie ewoluuje i zmienia się, tak również ewoluuje i zmienia się sposób, w jaki patrzymy na Żołnierzy Wyklętych. Bez względu na interpretacje i oceny ich działań, ich historia pozostaje ważnym elementem dziedzictwa narodowego, który przypomina nam o trudnych wyborach, jakie musieli podjąć ludzie w czasach walki o wolność i niepodległość.

Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca. Uroczystość rozpocznie o godz. 9.00 msza św. w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Po mszy, na cmentarzu komunalnym pod pomnikiem „Poległym, pomordowanym i zamęczonym obrońcom Ojczyzny 1939 - 1956" odbędzie się apel poległych z udziałem pocztów sztandarowych oraz kompanii reprezentacyjnej 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego.

tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5