Wzruszający wieczór wspomnień w Lidzbarku [film, zdjęcia]

2017-07-10 14:05:56 (ost. akt: 2017-07-10 13:47:53)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Cykl spotkań kulturalnych pod nazwą Powiatowe Wieczory z Poezją finansowanych przez powiat działdowski trwa. W niedzielę 9 lipca poezja gościła ponownie w Lidzbarku, chociaż udział w niej biorą osoby również spoza Lidzbarka, często też goście spoza powiatu.

Tydzień temu ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z twórczością Teresy Dwórznik-Romańskiej z udziałem Piotra Cyrwusa, tym razem gościem poetyckich spotkań i gwiazdą wieczoru była aktorka teatralna i filmowa Lidia Sadowa. Występuje ona nie tylko na scenach teatru czy w filmach, ale również w popularnych serialach, takich jak „Barwy szczęścia” czy „Ranczo”. Sympatycy „Powiatowych Wieczorów z Poezją” znają ją jeszcze lepiej, ponieważ Pani Lidia gościła już u nas zarówno z Działdowie jak i w Iłowie.

Obecność Lidii Sadowej, jako gwiazdy tego konkretnego spotkania była nieprzypadkowa, gdyż ten wieczór był poświęcony postaci szczególnej dla Lidzbarka i postaci bliskiej członkom SDKS oraz samej Lidii Sadowej.

– Przypomniana została twórczość Zbigniewa Rzeszutko, którego społeczna aktywność w wielu dziedzinach życia była znana, ale tego wieczoru skupiliśmy się na jego aktywności jako literata. Lidia Sadowa już występowała ze Zbyszkiem Rzeszutko w Działdowie i wiemy, że bardzo się polubili – powiedziała po spotkaniu Renata Buczyńska reprezentująca organizatora imprezy - Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa.

W spotkaniu uczestniczył burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek, który wzbogacił to spotkanie w sposób szczególny będąc wydawcą publikacji literackiej poświęconej Zbigniewowi Rzeszutko. Książkę napisali ku jego pamięci i opracowali członkowie Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa. Książka nosi tytuł „Nie całkiem umieramy”. Stąd obecność na scenie obok Lidii Sadowej również poetów z SDKS w osobach Anny Barbary Czuraj-Struzik - redaktor naczelnej wydawnictwa, Hanny Jolanty Wiśniewskiej, Renaty Buczyńskiej oraz Piotra Kozikowskiego. Podczas, gdy Lidia Sadowa prezentowała wiersze napisane przez Zbigniewa Rzeszutko, poeci czytali wiersze napisane po jego odejściu inspirowane znajomością z nim i wspomnieniami.

Muzycznie oprawił wydarzenie Stanisław Deja, znany muzyk i kompozytor oraz Katarzyna Borowska - dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku wykonując kilka piosenek podczas tego spotkania. Puentę tych występów stanowił utwór sławiący Lidzbark skomponowany przez Pana Deję do tekstu Zbigniewa Rzeszutko.

Burmistrz wręczył kwiaty występującym na scenie, opowiedział też o idei wydania tej wspomnieniowej publikacji i wyraził radość z tego, że wspólnym wysiłkiem SDKS i Urzędu miasta książka się ukazała. Egzemplarze bezpłatnie zostały rozdane wśród publiczności. Prezes Stowarzyszenia podziękowała Panu Burmistrzowi za tę współpracę.

Pod koniec spotkania na scenę zaproszono Panią Ewę Rzeszutko – małżonkę wspominanego poety, a ona w kilku zdaniach opowiedziała o tej jego pasji.
Wieczór zakończył niespodziewany występ niezwykłego gościa - pastor Waldemar Radacz przedstawił i zaprosił na scenę obecną na spotkaniu nestorkę polskiej sceny teatralnej i filmowej Panią Ewę Krasnodębską, która swoją recytacją z pamięci utworu Cypriana Kamila Norwida „Fortepian Chopina” zebrała gorące owacje publiczności na stojąco.

– Dziękuję powiatowi działdowskiemu za wspieranie lokalnej kultury poprzez takie projekty jak Powiatowe Wieczory z Poezją, dziękuję burmistrzowi Lidzbarka Maciejowi Sitarkowi za sfinansowanie tomiku „Nie całkiem umieramy” , dziękuję Katarzynie Borowskiej i MGOK w Lidzbarku za aktywną współpracę, członkom Działdowskiej Kuźni Słowa za wspólne działania organizacyjne, a patronom medialnym imprezy za obecność i wsparcie medialne – dodała na końcu prezes Stowarzyszenia.

A za tydzień zapraszamy Państwa do Działdowa. W niedzielę 16 lipca na godz. 18.00 - jeśli pogoda pozwoli zapraszamy do Parku Honorowych Dawców Krwi, jeśli znów będzie deszczowo - do gościnnego wnętrza Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie. Wystąpi wówczas poetka i autorka opowiadań Janina Dzenis, a jej partnerem na scenie będzie aktor teatralny i filmowy Mariusz Bonaszewski.
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5