Piotr Cyrwus w Lidzbarku – Powiatowe Wieczory z Poezją [film, zdjęcia]

2017-07-03 12:30:15(ost. akt: 2017-07-03 12:31:38)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Duże zainteresowanie publiczności wzbudził niedzielny Powiatowy Wieczór z Poezją w Lidzbarku. Imprezę zaplanowaną w plenerze przeniesiono do Galerii Nowa Przestrzeń w MGOK. Zainteresowanie było tak duże, że sala była wypełniona po brzegi.


Zaproszony do udziału w projekcie Piotr Cyrwus, aktor teatralny i filmowy, a części z Państwa być może znany też z projektu pod nazwą „Mafia w sieci” przedstawił twórczość towarzyszącej mu autorki legend i poetki z Jabłonowa - Teresy Dwórznik-Romańskiej.
Cykl spotkań z poezją jest realizowany w ramach projektu sfinansowanego przez Powiat Działdowski.

Gości powitały wspólnie Renata Buczyńska reprezentująca organizatora imprezy, Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa oraz Katarzyna Borowska - Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku - współorganizatora.


Informacje o bohaterach wieczoru zostały zaprezentowane na specjalnych planszach u wejścia do lokalu.
Twórczość Teresy Dwórznik-Romańskiej była prezentowana i przez Piotra Cyrwusa i przez samą autorkę. Były to teksty zarówno z jej tomików poezji „W codzienności” czy „Supełki” jak i fragmenty bajd i legend, których jest autorką. Aktor przedstawił też mniej znane teksty Czesława Miłosza i Cypriana Kamila Norwida.

Spotkaniu towarzyszyła muzyka w wykonaniu pianisty i kompozytora Stanisława Deji. Usłyszeliśmy też piosenki w wykonaniu Joanny Domańskiej-Gawrisch. Na ścianach galerii można było podziwiać fotografie Roberta Bartosewicza.
Aktor zakończył spotkanie pełnym humoru fragmentem „Historii filozofii po góralsku” Ks. Jóżefa Tischnera.

Dziękuję serdecznie bohaterom tego wieczoru - Piotrowi Cyrwusowi i Teresie Dwórznik-Romańskiej za ten piękny występ, a Powiatowi Działdowskiemu za sfinansowanie i kontynuowanie w kolejnej V już edycji tej imprezy — powiedziała na zakończenie spotkania Renata Buczyńska. — Jestem przekonana, że warto wspierać rodzimą kulturę, a jeśli chodzi o kulturę słowa ta forma przekazu jest znakomita, bo aktor wydobywa z niej to, co najważniejsze. Nie zapominajmy, że to są nasi rodzimi twórcy. Naszym obowiązkiem jest upowszechnianie ich twórczości. Możemy być z nich dumni. Dziękuję członkom Działdowskiej Kuźni Słowa za pracę organizacyjne i Katarzynie Borowskiej oraz jej współpracownikom za, jak zwykle piękną oprawę imprezy i pomoc w organizacji. Dziękuję również patronom medialnym imprezy.

Na zakończenie wręczono kwiaty i zestawy promocyjne w książkami, które przybliżają wiedzę o naszym powiecie i zostały przekazane na potrzeby imprezy przez Starostwo Powiatowe. Jeden z zestawów został wręczony Piotrowu Cyrwusowi, a kolejne rozdane wśród publiczności.

— Są tam „Obrazki Działdowskie” Elżbiety Zakrzewskiej, „Powiat działdowski - zarys encyklopedyczny” Benedykta Perzyńskiego i „Po Działdowie przewodnik niezwykły” Mariana Odachowskiego. Do tego kubek do kawy lub herbaty niezbędny przy lekturze - powiedziała Jadwiga Smółka z SDKS.
Już w najbliższą niedzielę zapraszamy Państwa ponownie do Lidzbarka. Niedziela godz. 18.00 - jeśli pogoda pozwoli nad małym jeziorkiem na pomoście przy ul. Garbuzy, jeśli znów będzie deszczowo - w gościnne progi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku.
Przypomniana zostanie wówczas twórczość ważnej dla Lidzbarka postaci Zbigniewa Rzeszutko. Jego wiersze przedstawi Lidia Sadowa.

— Uchylę rąbka tajemnicy i dopowiem — dodaje prezes SDKS - że burmistrz Maciej Sitarek i wiceburmistrz Janusz Bielecki postanowili uczcić pamięć Zbyszka Rzeszutko finansując wydanie tomiku wierszy Jemu poświęconych, a napisanych w porywie serca po jego odejściu przez jego przyjaciół ze Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa. Wszystko wskazuje na to, że ten tomik będzie dostępny podczas spotkania za tydzień. Poeci z literackiej kuźni zaprezentują te wiersze podczas spotkania. Zapraszamy!


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Szmajchel #2283893 | 213.184.*.* 11 lip 2017 13:50

  Pewnie że nie . Mam inny, bardziej dochodowy biznes

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Dobra zmiana #2277786 | 94.254.*.* 3 lip 2017 13:44

  Nawet jakby przyszli zobaczyć aktora to i tak wiele bo przy okazji posłuchali trochę poezji. Tylko ktoś bez tego co jest w głowie może pisać takie głupoty. Szmajchel ciebie i tak nie będzie na takich spotkaniach ty na disco polo nawet się nie kfalifikujesz.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Szmajchel #2277747 | 213.184.*.* 3 lip 2017 12:42

   No widzę tu samych miłośników poezji. Szczególnie Kawka i temu podobnych. 98% przyszło zobaczyć Cyrwusa...ja prdle....

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5