Kurzętnik Mieszkanie + Praca to się opłaca

2017-05-19 09:00:00(ost. akt: 2017-05-18 13:46:33)
Podczas podpisania listu intencyjnego

Podczas podpisania listu intencyjnego

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

W ubiegłym roku ogólnopolski rozgłos zdobył program gminy Kurzętnik “Dobrze wykorzystaj 500+ - działki za pół ceny”. Pomysł stawiał za cel wzrost liczby mieszkańców i wzmocnienie demografii. Teraz włodarze idą za ciosem i dają ulgi podatkowe dla osób, które chcą zamieszkać na terenie gminy Kurzętnik.
Akcja sprzedaży nieruchomości za pół ceny przyniosła znakomite rezultaty. W kompleksie działek w Tereszewie na sprzedaż pozostały trzy nieruchomości. Aktualnie gmina przygotowuje przetargi na 48 działek pod zabudowę jednorodzinną w Szafarnii. Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik poinformował, że na całym terenie gminy jest blisko 800 działek przygotowanych pod inwestycje w budownictwo jednorodzinne. W tym roku rozpoczyna się budowa Osiedla Dębno: pierwszego z pięciu planowanych bloków na łącznie 160 mieszkań. Obok powstanie nowoczesny żłobek.

Rozwój przemysłu
Ruch na rynku mieszkaniowym w gminie Kurzętnik łączy się z rozwojem Parku Przemysłowego w Nielbarku. W najbliższych miesiącach rozpocznie się budowa zakładów firm Libro i Szkłomal oraz obiekt firmy z dziedziny zaawansowanych technologii laboratoryjnych z Poznania. Inwestycje w rozwój rynku pracy i mieszkalnictwa mają przyciągnąć nowych mieszkańców do gminy. To jednak nie wyczerpuje pomysłów na wsparcie mieszkańców. Podczas niedawnej sesji Rady Gminy samorządowcy przegłosowali uchwałę w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości nowo wybudowanych budynków i lokali mieszkalnych. Podpisano także list intencyjny w sprawie mieszkań na Dębnie.


Trzy lata bez podatku
Program „Kurzętnik Mieszkanie+Praca to się opłaca” polega na zwolnieniu z podatku od nieruchomości nowo wybudowanych budynków mieszkalnych jednorodzinnych bądź lokali mieszkalnych w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych na okres 3 lat. Zwolnienie dotyczy obiektów, których budowa zostanie zakończona lub rozpocznie się użytkowanie do grudnia 2020 r.
— Nasz nowy projekt to ulgi podatkowe dla tych, którzy rozpoczynają czy planują budowę domu lub kupią od nas mieszkanie. Wprowadzamy zachęty dla nowych osób, które chcą się tu osiedlić. W ten sposób poprawiamy demografię w gminie. Jestem przekonany, że to się uda. Program jest powiązany z zatrudnieniem: będziemy namawiać przedsiębiorców, aby dofinansowywali pracownikom pobyt dziecka w żłobku i przedszkolu w zamian za ulgi podatkowe. Budujemy żłobek na sto dzieci za blisko 3 miliony złotych. Jeśli chcemy, aby te pieniądze się zwróciły, musimy zapewnić pracę i matkom, i młodym ludziom. Dlatego stawiamy na wsparcie kobiet w powrocie na rynek pracy — mówił Wojciech Dereszewski.TBS z ulgą

Podczas spotkania Wojciech Dereszewski oraz Rafał Jasiński, prezes TBS w Kurzętniku podpisali list intencyjny o współpracy w ramach programu. Dzięki temu najemcy lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych na Osiedlu „Dębno” będą zwolnieni z podatku od nieruchomości naliczanego w czynszu przez okres 3 lat od dnia oddania lokalu do użytkowania.
— Takie długofalowe rozwiązania jak budownictwo uspołecznione są innowacyjne w skali kraju. Pokazują, że małe ośrodki, jeśli mają pomysł, mogą rozwijać się z korzyścią i dla mieszkańców, i dla przedsiębiorców. Ci coraz bardziej potrzebują rąk do pracy, więc program zachęcający do osiedlania może tylko cieszyć — podsumował zarządzający TBS Rafał Jasiński.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5