Przeprosił rosyjskiego ministra i wyleciał z TVP

2016-01-30 23:55:45 (ost. akt: 2016-01-31 00:09:26)

Marii Przełomiec, prowadzącej "Studio Wschód" dziennikarce TVP, należą się od nas wszystkich wielkie podziękowania. Przede wszystkim za to, że nie dała, aby pomiatał nami kremlowski dygnitarz.

Maria Przełomiec pochodzi z Olsztyna. Jest córką małżeństwa malarzy: urodzonej w Wilnie Marii Erdman-Przełomiec (1923-1999) i Jana Przełomca (1920-2013), żołnierza Szarych Szeregów i Narodowych Sił Zbrojnych. Specjalizuje się w tematyce wschodniej i jest jednym z najlepszych dziennikarzy w tej dziedzinie. W TVP Info prowadzi program "Studio Wschód".

Jej gościem był kilka dni temu Władymir Medińskim, rosyjski minister kultury. Rozmowa dotyczyła stosunków polsko-rosyjskich. Rozmowa zeszła na generała Czerniachowskiego i jego pomnik w Pieniężnie, którego w końcu pozbyliśmy się. Minister bronił gen. Iwana Czerniachowskiego. Wtedy doszło do arcyciekawego dialogu:

Minister Mediński: Gen. Czerniachowski nigdy nie mordował liderów Armii Krajowej
Redaktor Maria Przełomiec: Przepraszam, zabił mojego dziadka.
Minister Mediński: Z pistoletu go zastrzelił?
Redaktor Maria Przełomiec:- Nie, aresztował w Miednikach.

Przypomnijmy, że Czerniachowski 17 lipca 1944 roku wspólnie z generałem Sierowem z NKWD zaprosił na rozmowy dowództwo wileńskiej AK z komendantem płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilkiem”. Wszystkich polskich oficerów aresztowano. Potem to samo zrobiono z dowódcami oddziałów partyzanckich. Rozbrojono też kilka tysięcy tysięcy żołnierzy AK, których uwięziono w obozie w Miednikach koło Wilna. Część z nich zginęła, a wielu zostało zesłanych do łagrów lub przymusowo wcielonych do Armii Czerwonej.

Już po programie sprawa nabrała dość nieoczekiwanego obrotu, bo producent programu... wysłał list z przeprosinami do rosyjskiego ministerstwa kultury. Wyraził w nim ubolewanie za "ludzkie słabości" Marii Przełomiec podczas wywiadu z ministrem . Natychmiast wykorzystała to kremlowska propaganda.

Na to z kolei zareagowały władze TVP. Producent stracił posadę w TVP.

To jednak, nie jest koniec historii. Jak informuje rosyjski portal izvestia.ru rosyjskie ministerstwo kultury chce go zatrudnić jako eksperta w działającym w Rosji Centrym Rosyjsko-Polskim.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Melzak