We Lwowie będzie Dom Polski

2015-11-10 15:20:27 (ost. akt: 2015-11-10 15:44:35)
We Lwowie będzie Dom Polski

Autor zdjęcia: Maria Basza

Zaczyna się budowa Domu Polskiego we Lwowie. Z udziałem wielu gości i lwowskich Polaków wmurowano akt erekcyjny. Na uroczystości przybyli m.in. minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

- Odkąd istnieje niepodległa Ukraina, odkąd mieszkający tu Polacy zyskali możliwość korzystania z wolności aktywnego zaistnienia w rodzącym się społeczeństwie obywatelskim, rosły państwa nadzieje i oczekiwania, aby posiadać we Lwowie własną siedzibę. Dziękuję państwu za przywiązanie do polskości, za postawę publicznej służby i za osobiste zaangażowanie, aby Dom Polski we Lwowie mógł powstać - to fragment listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który został odczytany w czasie uroczystości.

Uroczystości rozpoczęły się o 10 rano w katedrze lwowskiej uroczystą mszą świętą, którą odprawił ksiądz biskup Leon Mały. Dwie godziny później goście zebrali się na miejscu, w którym stanie Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Dom Polski. Na uroczystości przybyli m.in. minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, szef gabinetu prezydenta minister Adam Kwiatkowski, mer Lwowa Andrij Sadowyj, ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz, prezes zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski oraz wielu przedstawicieli władz lokalnych z Ukrainy i Polski i najważniejsi goście – Polacy ze Lwowa.

Przypomnijmy, że w Iwano-Frankowsku Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego działa od 2013.ódło: