Taniec bez granic – spotkanie polskich i ukraińskich tancerzy [ZDJĘCIA]

2019-08-05 13:34:03(ost. akt: 2019-08-05 14:02:04)   Artykuł sponsorowany
Obóz odbywa się w Iławie, w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku

Obóz odbywa się w Iławie, w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów obozu "Taniec bez granic"

Zawarcie międzynarodowych przyjaźni, zdobycie nowej wiedzy i umiejętności to efekt pobytu na obozie pod hasłem „Taniec bez granic”, realizowanego w Iławie dla polskich i ukraińskich tancerzy.
Obóz realizowany w ramach projektu „Taniec bez granic” rozpoczął się 28 lipca i potrwa do 6 sierpnia. Uczestnikami obozu są tancerze z Klubu Sportowego „Dynamo” ze Lwowa oraz tancerze z Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar”. Łącznie w zadaniu udział bierze 20 osób z Polski i 20 osób z Ukrainy. Obóz odbywa się w Iławie, w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie współpracy między młodzieżą z Polski i Ukrainy, pogłębienie wiedzy na temat dwóch kultur oraz zaszczepienie idei otwartości i akceptacji na wielokulturowość. Za to tematem przewodnim jest taniec.
Młodzież łączy wspólna pasja, jaką jest taniec towarzyski, dlatego uczestnikom łatwo było przełamać pierwsze lody – mówi Antoni Czyżyk, trener główny Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar”.
– Przez dziewięć dni wspólnych treningów nie tylko zdobyli nowe umiejętności taneczne, ale także wymienili się doświadczeniami i zawarli nowe przyjaźnie.

Antoni Czyżyk jest pomysłodawcą projektu, a także dawnym instruktorem klubu sportowego „Gracja” w Iławie.

Na zajęciach tanecznych młodzież nie tylko zgłębiała tajniki tańców standardowych i latynoamerykańskich, ale także poznała kroki tańców narodowych obu krajów, takich jak krakowiak, polonez, hopak czy trepak.
Wiedzą na temat kultur obu krajów młodzież wymieniała się ponadto tworząc wspólną galerię pod hasłem „Sąsiedzi”, pokazującą charakterystyczne miejsca oraz potrawy Polski i Ukrainy. Z kolei podczas warsztatów plastycznych „Zaprojektuj Coolturę” młodzież wspólnie stworzyła prace plastyczne, których tematem były stroje taneczne zainspirowane strojami ludowymi Polski i Ukrainy. W każdych zajęciach tancerze bardzo chętnie biorą udział.

Dla mnie do tej pory najciekawszymi zajęciami były warsztaty filmowe, podczas których kręciliśmy filmiki – mówi Natalia, jedna z uczestniczek. – Poznaliśmy technikę, a także zobaczyliśmy, w jaki sposób możemy przedstawiać nasze spostrzeżenia językiem filmu.

Wynikiem warsztatów filmowych „Nakręcamy (się na) różnorodność” są aż cztery różne filmiki, poprzez które tancerze promują ideę dialogu międzykulturowego oraz pokazują, w jaki sposób taniec może wpływać na taki dialog.

Aby ułatwić porozumienie między sobą, młodzież wzajemnie uczy się zwrotów i wyrazów polskich oraz ukraińskich. Codziennie też odbywają się wieczorne spotkania, podczas których tancerze wspólnie szukają podobieństw i różnic w zwyczajach, nawykach, sposobie życia oraz swoich zainteresowaniach.

Bardzo trudno nam jest znaleźć różnice między nami, zdecydowanie więcej jest podobieństw – mówi Julia tancerka z Elbląga. – Właściwie różnicą jest język i nieco wygląd zewnętrzny, u nich więcej jest niebieskookich blondynów.

Poza treningami i działaniami tancerze znaleźli również czas na wspólny relaks i przyjemności. – Młodzież samodzielnie zorganizowała sobie kajakowe i piesze wycieczki, rozgrywki w piłę nożną, ping-ponga czy koszykówkę – mówi Krzysztof Taurogiński, opiekun grupy elbląskich tancerzy. – Doskonale też bawili się podczas karaoke czy dyskoteki.

>>> Obóz pod hasłem „Taniec bez granic” zbliża się ku końcowi. Jego uczestnikom bardzo trudno będzie się rozstać.
Bardzo szybko zintegrowaliśmy się z młodzieżą z Ukrainy, a wręcz zaprzyjaźniliśmy – mówi Paweł, tancerz z Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar”.
Świetnie bawiliśmy się na kajakach i właściwe na wszystkich zajęciach. Nie było między nami podziałów, wszystko robiliśmy wspólnie. To był najlepszy obóz, w jakim brałem udział.

Projekt „Taniec bez granic” sfinansowany jest z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej. Pomysłodawcą i realizatorem zadania jest Stowarzyszenie „Jantar”, a partnerem Klub Sportowy „Dynamo” ze Lwowa.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5