Wileński ratusz chce przeprosin za "Wilno bez pedałów"

2015-08-08 10:11:19 (ost. akt: 2015-08-08 11:44:27)
Wileński ratusz chce przeprosin za Wilno bez pedałów

Autor zdjęcia: wikimedia.org / public domain

Nie milkną kontrowersje wokół XV Zlotu Turystycznego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i Związku Polaków na Litwie. Wileński ratusz uważa, że organizatorzy bezprawnie użyli loga Wilna, a hasło ”Wilno na rowerach bez pedałów” jest homofobiczne.

Przypomnijmy, że XV Zlot Turystyczny Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i Związku Polaków na Litwie odbywał się pod hasłem "Wilno. Rowery bez pedałów". Polska Kampania Przeciw Homofobii oskarżyła działaczy AWPL i ZPL o homofobię.
Chodzi dokładnie o koszulki z hasłem „Wilno na rowerach bez pedałów”, które mieli na sobie uczestnicy XV Rodzinnego Zlotu Turystycznego AWPL-ZPL.
- Chcemy wyrazić nasze poważne zaniepokojenie treścią niektórych haseł propagowanych w trakcie realizacji imprez towarzyszących Zlotowi. Na koszulkach osób uczestniczących w Zlocie pojawiło się hasło: „Wilno na rowerach bez pedałów” - czytamy w oświadczeniu Kampanii Przeciwko Homofobii, ogólnopolskiej organizacji, której celem jest "przeciwdziałanie dyskryminacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób transeksualnych (LGBT)". - Kontekst w jakim użyte zostało słowo „pedały” przemawia za uznaniem, że hasło to odnosiło się do osób o orientacji homoseksualnej. W powszechnym odbiorze słowo „pedał” jest zaś wysoce obraźliwym określeniem osoby homoseksualnej.

Pismo skierowano do prezesa ZPL Michała Mackiewicza, przewodniczącego AWPL Waldemara Tomaszewskiego oraz polskiego MSZ.

Przeczytaj cały tekst: Wilno bez pedałów

Teraz głos w tej sprawie zabrali prawnicy z wileńskiego ratusza, którzy uznali, że organizatorzy bezprawnie użyli loga Wilna. Dział Prawny, uznał też, że hasło "Wilno. Rowery bez pedałów" narusza godność osobistą mniejszości seksualnych (LGBT) i zażądał przeprosin dla mieszkańców miasta i mniejszości seksualnych.