Wilno. Urzędnik przedstawi się po litewsku, odpowie po polsku

2015-08-01 09:33:41 (ost. akt: 2015-08-01 15:30:28)
Wilno. Urzędnik przedstawi się po litewsku, odpowie po polsku

Autor zdjęcia: www.vilnius.lt

Urzędnicy wileńskiego ratusza, którzy stykają się bezpośrednio z interesantami to prawdziwi poligloci. Od 1 sierpnia muszą umieć odpowiedzieć na pytania po litewsku, polsku, rosyjsku i angielsku.

- Jeszcze przed tygodniem spotkany w wileńskim ratuszu pan Anatolij, rozkładał bezradnie ręce przy automacie kolejkowym, na którym były tylko litewskie napisy. Próbował dowiedzieć się po rosyjsku, którą opcję menu powinien wybrać - czytamy na oficjalnej stronie wioleńskiego ratusza. - Przecież wszystko jest wyraźnie napisane, odpowiedziała mu po litewsku mijająca go kobieta.

Od 1 sierpnia mający kłopoty z litewskim Polacy i Rosjanie wciskając na monitorze dotykowym odpowiednią flagę, mogą sami wybrać język, w którym chcą otrzymać informację. Do wyboru mają angielski, rosyjski i polski.

Podobnie ma się rzecz z urzędnikami, którzy kontaktują się bezpośrednio z interesantami. Urzędnik zawsze przedstawi sie po litewsku, a potem bedzie odpowiadał na pytania w języku, jakim posługuje się interesant.

- Urzędnicy powinni mówić językami, którym posługują się wilnianie. Mieszkając w wielonarodowym mieście, powinniśmy dokładać starań, by Wilno było bardziej przyjazne i otwarte, by w samorządzie pracowali uczynni, otwarci na wszelkie nowości ludzie – mówi mer miasta Remigijus Šimašius.

oprac. Igor Hrywna,
źródło: www.vilnius.lt

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna