Ukraina: Jan Paweł II zastąpi sowieckiego marszałka

2015-07-31 16:21:01 (ost. akt: 2016-02-04 22:08:16)
Ukraina: Jan Paweł II zastąpi sowieckiego marszałka

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na Ukrainie trwa w najlepsze dekomunizacja. Z przestrzeni publicznej znikają nie tylko rosyjsko-sowieckie pomniki, ale też nazwy ulic, a nawet wsi i miast. W ramach dekomunizacji, na prośbę miejscowych Polaków, w Chmielnickim zamiast ulicy Marszałka Rybałki, będzie ulica Jan Pawła II.

W ramach kilku ustaw dekomunizacyjnych na Ukrainie z przestrzeni publicznej ma zniknąć symbolika związana z systemem komunistycznym (drobne wyjątki przewidziano np. dla komunistów, którzy zasłużyli się dla kultury ukraińskiej). I tak swoje nazwy zmieni ponad 800 miejscowości, w tym dwa duże miasta: Kirowohrad i Dniepropietrowska, które swoje nazwy zawdzięczają rosyjsko-sowieckim działaczom komunistycznym. Zmieniane są tez nazwy ulic. W samym tylko Kijowie dekomunizacja objęła 122 ulice.

W czasie dekomunizacji pojawiają się też polskie wątki.

Franciszek Miciński, prezes oddziału Związku Polaków Ukrainy w Chmielnickim (dawniej: Płoskirów) zwrócił się do rady miejskiej z prośbą o przemianowanie nazwy ulicy Marszałka Rybałki (1894-1948, sowiecki wojskowy urodzony pod Charkowem) na ulicę Jana Pawła II. Swoją zgodę już wyraziła specjalna komisja chmielnickiej Rady Miejskiej, która zajmuje się nazewnictwem ulic w Chmielnickim. Teraz polskim wnioskiem zajmą się radni.

Przypomnijmy, że Chmielnicki to jedno z największych skupisk Polaków na Ukrainie.

oprac. Igor Hrywna

do 21 czerwca 2015 roku wszystkie firmy i instytucje muszą pozbyć się w swoich nazwach nazwisk działaczy komunistycznych oraz nazw w jakikolwiek sposób związanych z ideologią komunistyczną
do 21 listopada taka symbolika musi zniknąć z oznaczeń na towarach, dotyczy to także symbolu sierpa i młota
do 21 listopada 2015 roku maja zostać zdemontowane wszystkie pomniki postawione działaczom komunistycznym
do 21 lutego 2016 roku mają zostać zmieniona nazwy miast, ulic, placów i innych obiektów, którym nadano nazwy odnoszące się do ideologii komunistycznej oraz nazwisk działaczy komunistycznych

Dekomunizacja na Ukrainie
: