W Tarnopolu uhonorują Jerzego Hoffmana

2016-05-24 22:42:15 (ost. akt: 2016-05-25 09:57:18)
 W Tarnopolu uhonorują Jerzego Hoffmana

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Władze Tarnopola ufundowały tablicę poświęconą Jerzemu Hoffmanowi. Zawiśnie ona na budynku obecnego „Kino-Pałacu”.

Jerzy Hoffman urodził się w 1932 roku w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Mieszkał z rodzicami w Gorlicach. Po wybuchu II wojny światowej jego rodzice szukali schronienia u rodziny w Tarnopolu. Sowieci nie zostawili ich jednak w spokoju.

W 1940 Jerzy Hoffman został wywieziony wraz z najbliższą rodziną na Syberię. Zmarli tam jego dziadkowie ze strony ojca. Ciotka zmarła w Kazachstanie.

Jerzy Hoffman nakręcił kilknaście filmów. Te najbardziej znane to ekranizacje historycznych utworów Henryka Sienkiewicza, W 2008 roku nakrecił film dokumentalny „Ukraina. Powstanie Narodu”. Protestował przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2014 roku.


Co się nie udało w zamysłach federacyjnych Piłsudskiego, musi dojść do świadomości Polaków i Ukraińców, a nie rozliczenia i patrzenie w przeszłość, z ciągłym przypominaniem sobie wzajemnych krzywd. Krzywd było wiele, były też okrucieństwa i nikt nie przekreśli tego, co się wydarzyło na Wołyniu. Oni jednak też mogliby nam wyliczać. Tylko po co? Rozsądek powinien wziąć górę nad emocjami. Jeśli potrafiliśmy te emocje przezwyciężyć w stosunku do Niemców, a trudno sobie wyobrazić, żeby było coś porównywalnego z okupacją niemiecką, nie możemy bez przerwy tkwić w grobach na Ukrainie. żródło: stopklatka

Polacy i Ukraińcy:

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna