Wilno bez pedałów

2015-07-22 14:25:50 (ost. akt: 2015-07-22 16:56:37)
Wilno bez pedałów

Autor zdjęcia: PhotoXpress

XV Zlot Turystyczny Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i Związku Polaków na Litwie odbywał się pod hasłem "Wilno. Rowery bez pedałów". Polska Kampania Przeciw Homofobii oskarżyła działaczy AWPL i ZPL o homofobię.

Chodzi dokładnie o koszulki z hasłem „Wilno na rowerach bez pedałów”, które mieli na sobie uczestnicy XV Rodzinnego Zlotu Turystycznego AWPL-ZPL.

- Chcemy wyrazić nasze poważne zaniepokojenie treścią niektórych haseł propagowanych w trakcie realizacji imprez towarzyszących Zlotowi. Na koszulkach osób uczestniczących w Zlocie pojawiło się hasło: „Wilno na rowerach bez pedałów” - czytamy w oświadczeniu Kampanii Przeciwko Homofobii, ogólnopolskiej organizacji pożytku publicznego, której celem jest "przeciwdziałanie dyskryminacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób trans (LGBT)". - Kontekst w jakim użyte zostało słowo „pedały” przemawia za uznaniem, że hasło to odnosiło się do osób o orientacji homoseksualnej. W powszechnym odbiorze słowo „pedał” jest zaś wysoce obraźliwym określeniem osoby homoseksualnej.

Pismo skierowano do prezesa ZPL Michała Mackiewicza, przewodniczącego AWPL Waldemara Tomaszewskiego oraz polskiego MSZ.

- Mamy demokrację, mamy wolność i są rowery bez pedałów. Pedał, to jest część roweru. Rozumiem tylko to pojęcie. Rower może być bez pedałów, napędzany silnikiem – nie wiem - powiedział portalowi zw.lt Mackiewicz.


Poniżej tekst oświadczenia:

Oświadczenie Kampanii Przeciw Homofobii w sprawie XV Zlotu Turystycznego AWPL i ZPL.
Sz. P. Waldemar Tomaszewski Prezes Akcji Wyborczej Polaków na Litwie
Sz. P. Michał Mackiewicz Prezes Związku Polaków na Litwie
Do wiadomości: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

W związku z doniesieniami medialnymi na temat przebiegu XV Rodzinnego Zlotu Turystycznego, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) oraz Związku Polaków na Litwie (ZPL), w dniach 11-12 lipca 2015 roku w Bieliszkach (Litwa), chcemy wyrazić nasze poważne zaniepokojenie treścią niektórych haseł propagowanych w trakcie realizacji imprez towarzyszących Zlotowi. Na koszulkach osób uczestniczących w Zlocie pojawiło się hasło: „Wilno na rowerach bez pedałów” .

Kontekst w jakim użyte zostało słowo „pedały” przemawia za uznaniem, że hasło to odnosiło się do osób o orientacji homoseksualnej. W powszechnym odbiorze słowo „pedał” jest zaś wysoce obraźliwym określeniem osoby homoseksualnej.

Opisywane zdarzenie, wzbudza szczególny niepokój KPH również z uwagi na wypowiedź prezesa AWPL i eurodeputowanego, Pana Waldemara Tomaszewskiego, z 6 maja br., w której stwierdził, że „Jak w Wilnie wygrają liberałowie, to będą niebieskie ludziki, z rosyjska ,gołubyje'”[2] Słowo „gołubyje”, pochodzące z języka rosyjskiego, jest również wykorzystywane jako obraźliwe określenie osoby o orientacji homoseksualnej. Z pewnością duże zastrzeżenie budzi jego używanie w publicznych wypowiedziach osób sprawujących poważne funkcje publiczne. W związku z powyższym prosimy o wyjaśnienie, dlaczego na koszulkach pojawiły się treści homofobiczne oraz do ustosunkowanie się do wypowiedzi Pana Tomaszewskiego z dnia 6 maja br.

Z poważaniem,
Prezes Zarządu Kampanii Przeciw Homofobii Agata Chaber

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (3)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Punkowiec #1782321 | 5.172.*.* 24 lip 2015 16:07

  Wilno. Rowery bez pedałów popieram! zasadniczo nie obchodzi mnie czy ktoś jest pederastą bo to prywatna sprawa. Ale jeśli ci pederaści którtch jest w społeczeństwie ok 1% robią tyle hałasu jakby ich było 50% to chyba coś jest nie tak!, zobaczcie co się dzieje w TV tam pedał pedała pedałem pogania, jeśli ci pederaści obnoszą się ze swoją dewiacją seksualną bo wkładanie penisa do odbytu osobnika tej samej płci to dewizacja, a jak wiadomo odbyt nie służy do tego żeby wkładać tam penisa lecz służy do robienia kupy. O ile takich dewiantów można akceptować dopóki robią to po cichu to nie można takiego czegoś akceptować jeśli co chwile ten śmieszny 1% robi pochody i domaga się np. prawa do małżeństw albo jeszcze gorsze do adopcji dzieci. Głupoty nie można akceptować. Jak sadomasochiści wychodziliby na ulice i mówili że ich dewiacja jest fajna i domagaliby się specjalnych praw to też byłbym przeciwko im ale oni jakoś nie wychodzą. Pedalsko multikulturowa Europa zdycha, faszyści z UE widać bardzo chcą żeby jeszcze w miarę normalny skrawek Europy wschodniej też zdechł stąd od jakichś 5-7 lat jesteśmy atakowani propagandą organizacji homoseksualnych ostatnio doszła do tego propaganda multikulti a nasi polityczni zdracjy to zaakceptowali i będziemy mieć Afrykę i Bliski wschód również w Polsce bo Europa zachodnia to aktualnie coś pomiędzy Afryką a bliskim wschodem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stop zbokom #1781281 | 185.34.*.* 23 lip 2015 09:34

  Gdzie takie koszulki można kupić -bardzo mi się podoba te hasło

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Stop zbokom #1781280 | 185.34.*.* 23 lip 2015 09:34

  Gdzie takie koszulki można kupić -bardzo mi się podoba te hasło

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz