Biskup wyjaśnia: Pisz pan na Berdyczów

2015-02-26 23:00:56 (ost. akt: 2015-02-26 23:06:38)
Biskup wyjaśnia: Pisz pan na Berdyczów

Biskup łucki, Witalij Skomarowski, tłumaczy, skąd się wzięło powiedzenie "Pisz pan na Berdyczów"... Biskup wie, co mówi, bo urodził się właśnie w Berdyczowie.

Berdyczów (ukr. Бердичів, Berdycziw) leży w centralnej Ukrainie, około 40 kilometrów Żytomierza. W XVIII wieku zbudowano tam istniejący do dzisiaj kościół i klasztor karmelitów bosych. Znajdujący się w kościele obraz Matki Boskiej w 1756 ukoronowano papieskimi koronami. Berdyczów stał się słynnym ośrodkiem kultu maryjnego, a w XIX wieku centrum chasydzkim na Wołyniu.

Stało się to dzięki cadykowi, przywódcy chasydyzmu, Lewi Izaakowi (1740-1810) i cadykowi Elizerowi Liberowi. Dzisiaj do ich grobów w Berdyczowie pielgrzymują chasydzi z całego świata. Berdyczów w tamtych czasach był miastem żydowskim. W 1865 r.Żydzi stanowili 91 proc. mieszkańców miasta. Jeszcze w 1926 roku stanowili 51%.
Mimo tego, XIX-wieczny Berdyczów, był też ważnym miejscem kultu Maryjnego. Bodaj najważniejszym na Ukrainie i porównywalnym z Jasną Górą i Ostrą Bramą.

Złote lata Berdyczowa przypadają na przełom XVIII i XIX wieku.Miasteczko stało się centrum handlu. Zjeżdżali się tam kupcy Rosji, Austrii, Prus i Rzeczypospolitej. Na początku XIX wieku miasto stało się bankowym centrum Rosji. Tak było do połowy XIX wieku, kiedy to rolę tą przejęła Odesa.

W 1919 roku Berdyczów na krótko stał się częścią Ukraińskiej Republiki Ludowej, by w końcu trafić jak większość Ukrainy pod rosyjsko-bolszewicką okupację. Latem 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej Rosjanie wymordowali w szpitalu w Berdyczowie 600 rannych żołnierzy polskich wraz z opiekującymi się nimi pielęgniarkami.

Dzisiaj w Berdyczowie mieszka ok. 80 tys. osób, w tym 5% to Polacy. W 1991 roku do Berdyczowa powrócili karmelici bosi. Oryginalny obraz Matki Boskiej Berdyczowskiej zaginał w 1941 roku. Nowy w 1997 roku poświęcił Jan Paweł II. W 2011 roku sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej zostało ogłoszone ogólnoukraińskim sanktuarium narodowym. Każdego roku na uroczystości Matki Boskiej Berdyczowskiej (koniec lipca) przybywa kilkanaście tysięcy pielgrzymów.

W Berdyczowie dotrwał do naszych czasów kościół św. Elżbiety zbudowany w latach 1759-1781. W 1850 roku odbył się tam ślub Honoré de Balzaca i Eweliny Hańskiej. Z Berdyczowa pochodzi Joseph Conrad (Józef Konrad Korzeniowski, 1857-1924), wybitny angielski pisarz, z pochodzenia Polak.

Polskie stowarzyszenia w Berdyczowie:

Berdyczowskie Polskie Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości
Berdyczowski Oddział Związku Polaków Ukrainy
Berdyczowskie Rejonowe Stowarzyszenie Polaków «Rodzina»

W Berdyczowie okazuje się elektroniczny dwumiesięcznik "Mozaika Berdyczowska"

opr. Igor Hrywna

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


W drugiej połowie XVIII wieku, Radziwiłłowie wystarali się u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego o przywilej dla Berdyczowa zezwalający na organizowanie w nim niezwykłej liczby dziesięciu jarmarków rocznie. Między innymi dlatego Berdyczów stał się prawdziwym centrum handlu dalekosiężnego – jednym z najważniejszych między Ukrainą a Koroną. Zjeżdżali się do Berdyczowa regularnie kupcy z najróżniejszych stron Europy. Z tego czasu pochodzi właśnie kupieckie zawołanie ... pisz do mnie na Berdyczów – jako że był to w życiu wędrownych kupców jedyny adres, gdzie było pewne, że w przeciągu 2-3 miesięcy na pewno się zjawią. Stąd poste restante Berdyczowa pełniła ważną rolę w przebiegu informacji handlowej. Dziś znaczenie tego zawołania zmieniło swój sens, często bywa używane w sytuacjach, w których jedna osoba chce „spławić” drugą.


źródło: wikipedia
Pisz na Berdyczów:

Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :-) #1676386 | 178.36.*.* 26 lut 2015 23:21

    Ciekawe :-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz