Wołyńskie Słowiki w Ostródzie

2014-12-22 13:03:09 (ost. akt: 2015-02-16 13:15:48)
Wołyńskie Słowiki w Ostródzie

W niedzielę 28 grudnia o godz. 17.00 na sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku odbędzie się wyjątkowy koncert zespołu Wołyńskie Słowiki z Łucka pod kierownictwem Piotra Miłogordzkiego.

Zespół taneczno-wokalny Wołyńskie Słowiki działa przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. T. Kościuszki w Łucku. Występuje w nim 25 dzieci, uczniów działającej przy Towarzystwie szkoły polskiej.

Wesołe Słowiki mają w swoim repertuarze polskie pieśni religijne, patriotyczne, harcerskie i współczesne młodzieżowe.

Organizatorami koncertu są Stowarzyszenie Wspólnota Polska oraz Centrum Kultury w Ostródzie. Wstęp wolny


W Łucku dzisiaj mieszka około 3 tysiecy Polaków. Działa tam kilka stowarzyszeń polskich, między innymi: Stowarzyszenie Kultury Polskiej na Wołyniu im. Ewy Felińskiej, Towarzystwo Kultury Polskiej im. T. Kościuszki i Stowarzyszenie Artystów Polskiego Pochodzenia z Wołynia "Barwy Kresowe". Nauka języka polskiego jest prowadzona w 10 łuckich szkołach.

Łuck od 1996 roku jest ponownie siedzibą rzymskokatolickiej diecezji łuckiej. Katedrę św. Apostołów Piotra i Pawła w Łucku wierni odzyskali w 1991 roku. Diecezja obejmuje obszar obwodów wołyńskiego i łuckiego. Zamieszkuje je Jej 2,2 mln. osób., z czego około 30 tys. katolików obrządku łacińskiego.