Choć ma niewiele ponad 200 lat i próżno w niej szukać zabytków z dawnych stuleci, Odessa cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Jej mieszkańcy mówią, że to miasto magiczne, a wizyta w nim pozostaje w pamięci na długo.
Ten największy port na Ukrainie i nad całym Morzem Czarnym powstał dopiero pod koniec XVIII wieku, jednak bardzo szybko stał się znaczącym w Europie ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym. Dzisiaj Odessa powoli wyrasta na czołowy kurort Ukrainy. Niezwykły urok secesyjnych kamienic, imponujące bulwary, kosmopolityczny port i połączenie różnych kultur przyciąga do miasta coraz więcej turystów.
Słynny bulwar i 192 schodki
Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od wysokiego brzegu ponad portem, gdzie znajduje się Bulwar Prymorskij, rozciągający się na długości ponad pół kilometra. Powstał na początku XIX wieku w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się starożytna grecka osada. Na Bulwarze znajdziemy wiele miejsc widokowych, a także znakomitych architektonicznie budowli. Na uwagę zasługują hotele: Londyński i Petersburski oraz pałac Tołstoja, w którym dziś znajduje się Dom Uczonych. Integralną częścią Bulwaru, a jednocześnie jednym z symboli Odessy są Schody Potiomkinowskie (na zdjęciu - widok od dołu, czyli od strony portu). Po ich 192 stopniach można zejść prawie nad samo morze, a spacer po nich jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki. Schody zbudowano w latach 20. XIX wieku, a najbardziej znane stały się po filmie Sergiusza Eisensteina „Pancernik Potiomkin” z 1925 roku.
Pierwsi Polacy przybyli do Odessy w końcu XVIII wieku. Sto lat później w Odessie mieszkało już 17 tysięcy Polaków, a przed wybuchem I wojny światowej około 25 tysięcy. Dzisiaj na terenie całej obłasti odeskiej mieszka około 3 tysięcy Polaków.
W 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II erygował diecezję odesko-symferopolską obejmującą ukraińskie wybrzeże Morza Czarnego i ustanowił kościół Wniebowzięcia NMP w Odessie katedrą.
W Odessie działa Oddział im. A. Mickiewicza Związku Polaków na Ukrainie oraz Narodowo – Kulturalne Stowarzyszenie Polaków „Polska Nuta” w Odessie
Co krok to muzeum
Idąc dalej Prymorskim Bulwarem docieramy do Pałacu Woroncowa, obecnie jest tu niewielkie centrum handlowe (na zdjęciu). Budowla jest bogato zdobiona płaskorzeźbami, stiukami i malowidłami, a wewnątrz ciekawą atrakcję stanowią liczne kryształowe zwierciadła o przeróżnych kształtach. Dalszy spacer wybrzeżem doprowadzi nas do kolejnego pałacu, niegdyś Potockiego, w którym obecnie mieści się
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez