Koncert Szewczenkowski w tragicznej scenerii

2022-03-28 12:36:29(ost. akt: 2022-03-28 12:57:22)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

W sobotę 26 marca w kętrzyńskim kinie ,,Gwiazda” odbył się Regionalny Koncert Szewczenkowski.
Wśród zaproszonych gości obecni byli starosta powiatu kętrzyńskiego Michał Kochanowski, burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka, członek zarządu Rady Powiatu w Kętrzynie Olga Wanago, Wójt Gminy Srokowo Marek Olszewski oraz greckokatolickie duchowieństwo.

Na początku akademii przewodniczący Olsztyńskiego Oddziału ZUwP Stefan Migus wspomniał o fenomenie pisarza, który był i jest cennym symbolem ukraińskiej kultury, języka i świadomości narodowej. Odniósł się również do obecnej sytuacji w Ukrainie. - Trudno wyobrazić sobie, że tak potworne wydarzenia dzieją się w Europie w XXI w. – powiedział Migus.

Obrazek w tresci

Przedstawiciele władz samorządowych jednomyślnie skrytykowali agresywne działania Rosji wobec Ukrainy. – Po zakończeniu wojny, należy dokonać zmian w działalności organizacji międzynarodowych, które nie funkcjonują w należyty sposób. Powtarza się sytuacja sprzed II wojny światowej – stwierdził Ryszard Niedziółka.

Ze swojej strony Michał Kochanowski podkreślił, że kiedy Polska i Ukraina działały wspólnie w przeszłości, przynosiło to wymierne skutki. – I takich przykładów w naszej historii można znaleźć sporo – zaznaczył starosta.

W swoim wystąpieniu Olga Wanago wyraziła wdzięczność wszystkim samorządowcom, pracownikom urzędów, wolontariuszom, mieszkańcom powiatu za pomoc uchodźcom z Ukrainy. – Dziękuję za waszą sumienną pracę, wytrwałość, niespotykaną dobroć, poświęcenie i empatię – powiedziała.

W imieniu miejscowego koła ZUwP wykonawcom, gościom oraz publiczności podziękował przewodniczący Andrzej Sydor. - Nigdy nie przypuszczałem, że święto Szewczenkowskie będzie obchodzone w tak tragicznej dla Ukrainy scenerii, kiedy rosyjscy faszyści zabijają ludność cywilną i niszczą ukraińskie miasta – skonstatował szef koła.

Obrazek w tresci

W tym roku na scenie kina wystąpili: zespół ,,Żurawka” i uczniowie z Górowa Iławeckiego, grupa wokalna ,,Lisowa Pisnia” z Bartoszyc, solistka Mariczka Prytuła z Zaporoża oraz lirnik Serhij Petryczenko.

Organizatorami uroczystości byli Olsztyński Oddział, Kętrzyńskie Koło Związku Ukraińców w Polsce oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury.

as

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5