Rosyjska agresja na Ukrainę tematem "Malowanej Skrzyni"

2019-05-28 08:47:40 (ost. akt: 2019-05-28 09:26:42)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

W lutym 2014 r. Federacja Rosyjska, rażąco naruszając prawo międzynarodowe, rozpoczęła okupację Krymu. Następnym krokiem Kremla było rozszerzenie strefy wpływu na terytorium ukraińskiego Donbasu. Wyniki agresji są dramatyczne i bezprecedensowe dla powojennej Europy: około 13.000 zabitych, 30.000 rannych oraz 1,5 mln osób przesiedlonych. O tych wydarzeniach przypomniał obecnym przewodniczący Olsztyńskiego oddziału ZUwP Stefan Migus.
W niedzielę 26 maja odbył się XXXIII Regionalny Ukraiński Jarmark ,,Z malowanej skrzyni”. Tematem przewodnim tegorocznego minifestiwalu była 5. rocznica zbrojnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie.

W świetlicy kętrzyńskiej cerkwi greckokatolickiej odbyło się oficjalne otwarcie
wystawy fotograficznej, kapelana wojskowego ks. Andrija Dudy, pt. ,,Oblicza wojny”. Autor pełnił posługę kapłańską na linii frontu i swoimi przeżyciami podzielił się z przybyłymi na wernisaż. Na zdjęciach upamiętnił żołnierzy walczących z rosyjskim okupantem, zniszczone domy, szkoły i cerkwie. W czasie prezentacji obecni byli wojacy, którzy już od kilku lat biorą udział w walkach na Donbasie. - W imieniu ukraińskiej wspólnoty chciałbym podziękować księdzu za relację dotyczącą konfliktu na wschodzie Ukrainy. Dziękuję Wam, żołnierze, za odwagę i męstwo, bo każdego dnia ryzykujecie swoim życiem stając w obronie ojczyzny przed moskiewskimi najeźdźcami – powiedział przewodniczący Kętrzyńskiego Koła ZUwP Andrzej Sydor.

Koncert galowy pt. ,,Bohaterowie nie umierają” – poświęcony żołnierzom i wolontariuszom broniącym Ukrainy i Europy przed rosyjską agresją odbył się w hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Kętrzynie.

W lutym 2014 r. Federacja Rosyjska, rażąco naruszając prawo międzynarodowe, rozpoczęła okupację Krymu. Następnym krokiem Kremla było rozszerzenie strefy wpływu na terytorium ukraińskiego Donbasu. Wyniki agresji są dramatyczne i bezprecedensowe dla powojennej Europy: około 13.000 zabitych, 30.000 rannych oraz 1,5 mln osób przesiedlonych. O tych wydarzeniach przypomniał obecnym przewodniczący Olsztyńskiego oddziału ZUwP Stefan Migus.

Prowadząca minifestiwal Jarosława Chrunyk przywitała zaproszonych gości a wśród nich m. in.: konsula generalnego Ukrainy w Gdańsku Łewa Zacharczyszyna , wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego Mirona Sycza, doradcę marszałka sejmiku warmińsko-mazurskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych Marka Wiktora Leyka, starostę powiatu kętrzyńskiego Michała Kochanowskiego, burmistrza Kętrzyna Ryszarda Niedziółkę, członka zarządu powiatu kętrzyńskiego Olgę Wanago, wójta Gminy Barciany Martę Kamińską, Wójta Gminy Srokowo Marka Olszewskiego, dyrektorów szkół z ukraińskim językiem nauczania, szefów okolicznych kół ZUwP oraz publiczność.

- Chciałbym podziękować Polakom za wsparcie udzielone podczas Majdanu. Dziękuję za pomoc ekonomiczną i zabiegi dyplomatyczne mające na celu powstrzymanie agresywnej polityki Kremla. Tylko wspólne działania mogą przynieść wymierne efekty. Kreml liczy się tylko z silnymi – powiedział konsul.

Kolejny z zaproszonych gości, Miron Sycz potwierdził, iż dzięki zabiegom polskich parlamentarzystów Ukraina zacieśniła współpracę w ramach programu Partnerstwa Wschodniego i została stworzona brygada litewsko-polsko-ukraińska.

- Polska jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy. Wzmocnienie jej niezależności jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa narodowego państwa polskiego. Dzielimy wspólne wartości i łączy nas polityka gospodarcza. Trudno wyobrazić sobie bezpieczną Polskę a nawet Europę bez suwerennej Ukrainy – stwierdził Michał Kochanowski.

- Tego typu imprezy dodają kolorytu i wzbogacają nas. Jednoczą Polaków i Ukraińców, młodych i starszych. Przez co nasz region jest wyjątkowy– podkreślił burmistrz Kętrzyna.

Z kolei wójt Gminy Srokowo życzył Ukrainie kontynuowania prozachodniego kursu i szybkiego nabycia członkowstwa w Unii Europejskiej i NATO. Zaprosił przy okazji na otwarcie sezonu kulturalnego Ukraińców Warmii i Mazur, który odbędzie się w Srokowie w połowie sierpnia.

W pierwszej części koncertu udział wzięli orkiestra wojskowa „Breeze” z Odessy, frontowa grupa „Kule” i zespół muzyczny „The Rohies” ze Lwowa - uczestnik licznych koncertów dla żołnierzy walczących na froncie.

Natomiast w tradycyjnym widowisku pod nazwą „Z ludowej krynicy”, na scenie wystąpiły zespoły: ukraińskiego tańca ludowego „Czeremosz” z Węgorzewa, „Weseli Czerewyczky” ze Lwowa, grupy wokalne „Wodohraj” i ,,Lisowa Pisnia” z Bartoszyc oraz wspomniani wcześniej wykonawcy z Odessy i Lwowa.

Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki dotacjom marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, burmistrza Kętrzyna i starosty powiatu kętrzyńskiego. Jego organizatorami byli Olsztyński Oddział, Kętrzyńskie Koło ZUwP i Kętrzyńskie Centrum Kultury.

as


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5