Młodzież rywalizuje w Powiatowym Konkursie Historycznym [GALERIA]

2024-11-15 08:00:00(ost. akt: 2024-11-15 09:27:39)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

"Z miłości do niepodległości" - to hasło przewodnie I Powiatowego Konkursu Historycznego. Jego inauguracja odbyła się 5 listopada w Kętrzyńskim Centrum Kultury. Podzielony jest on na kilka etapów
Konkurs jest inicjatywą Powiatowego Centrum Edukacyjnego oraz Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, którą wsparły władze powiatu, a honorowy patronat objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Inicjatorem i pomysłodawcą był Rafał Chlewiński, nauczyciel historii. Chciał zorganizować konkurs nie tylko po to, żeby młodzież mogła poszerzyć wiedzę historyczną, ale także rozwinęła umiejętności współpracy, twórczego myślenia oraz działania w duchu patriotyzmu. — Wierzymy, że to wydarzenie stanie się okazją do wspólnej refleksji, zabawy i nauki. Chcemy, by ten konkurs przypomniał jak wiele osób oddało swoją wolność, a często i życie, byśmy mogli dziś żyć w wolnym kraju. Chcieliśmy bez zadęcia przekazać młodzieży ważną dla nas wartość - patriotyzm, który ma bardzo wiele twarzy. Patriota to nie tylko ktoś, kto walczy z bronią, kto zna historię swojego kraju, kto umie ratować życie innych osób, ale każdy. Wszystkimi naszymi walorami możemy służyć ojczyźnie. Teraz na szczęście mamy czas pokoju, ale nie wiemy co przyniesie przyszłość — powiedział Rafał Chlewiński. Wisława Szymboska w "Gawędzie o miłości do ziemi ojczystej" napisała, że "bez tej miłości można żyć" ale każdy wie, jak jest dalej - nie można owocować. Właśnie owocami miłości do niepodległości będą działania, które czynimy. Konkurs, uczestnictwo, sukcesy, współpraca i w konsekwencji edukacja na miarę naszych czasów — dodała Marta Kragiel z Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Starosta kętrzyński Michał Kochanowski, pasjonat historii i z wykształcenia politolog, w swoim wystąpieniu nakreślił rys historyczny i niełatwą drogę do odzyskania niepodległości. Tych dróg było kilka, podobnie jak "ojców" niepodległej Polski. Kochanowski opowiedział krótko o drogach jakie obrali Józef Piłsudski i Roman Dmowski. — Słowa uznania i podziękowania należą się pomysłodawcom i inicjatorom tego konkursu. Sama nazwa "Z miłości niepodległości" zawiera to, co dla nas najcenniejsze. Po pierwsze - niepodległość, jako wartość nadrzędna. Własne państwo, samostanowienie o sobie, wolność. Po drugie - miłość, jako słowo najprościej definiujące patriotyzm. Czym innym jest patriotyzm, jak nie właśnie miłością do ojczyzny? — podkreślił Michał Kochanowski.

Pięcioosobowe drużyny reprezentują szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu kętrzyńskiego. Są to: Powiatowe Centrum Edukacyjne, I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego, Zespół Szkół im. M. Curie-Skłodowskiej, II Prywatne Liceum Ogólnokształcące, I Liceum Ogólnokształcące CN-B im. Polskich Spadochroniarzy oraz Zespół Szkół im. M. Rataja w Reszlu. W pierwszym etapie uczniowie zmierzyli się ze złożonym z 50 pytań testem historycznym sprawdzającym wiedzę o historii Polski w latach 1914-1989. Drugi etap odbył się 13.11 (II konkurencja: kreatywność - "Twórcza Iskra Niepodległości"), a trzeci 14.11 (III konkurencja: kulinaria - "Smaki Niepodległej". Ostatni odbędzie się 21.11 (IV konkurencja: sprawność fizyczna, pierwsza pomoc i strzelectwo - "W służbie Ojczyźnie").

Inauguracji towarzyszył wykład dra Wojciecha Bilińskiego, historyka i dyplomaty, poświęcony Karolinie Lanckorońskiej. Po prelekcji odbył się panel dyskusyjny z udziałem m.in. samorządowców i uczniów.
Konkurs został sfinansowany przez Federację Patriotyczną w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Wojciech Caruk


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5