Woda nie wybacza błędów. Wywiad z Małgorzatą Skotarczak z iławskiego szpitala

2023-07-20 10:00:00(ost. akt: 2023-07-20 10:16:13)
Małgorzata Skotarczak, pielęgniarka koordynująca pracę zespołów wyjazdowych ratownictwa medycznego Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego w Iławie

Małgorzata Skotarczak, pielęgniarka koordynująca pracę zespołów wyjazdowych ratownictwa medycznego Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego w Iławie

Autor zdjęcia: arch. szpitala powiatowego w Iławie

POWIAT\\\ O wakacyjnym bezpieczeństwie, nie tylko nad wodą, rozmawiamy z Małgorzatą Skotarczak, pielęgniarką koordynującą pracę zespołów wyjazdowych ratownictwa medycznego Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego w Iławie.
- Jakie wypadki najczęściej zdarzają się w czasie wakacji, urlopów — latem?
- W okresie letnim ze względu na wzmożoną aktywność fizyczną dochodzi do wszelkiego rodzaju urazów. Są to urazy w obrębie stawu skokowego czy złamania. W ostatnim czasie dość sporo słychać o częstych urazach związanych z wypadkami z udziałem hulajnóg elektrycznych, braku kasków podczas jazdy oraz ochraniaczy. To samo dotyczy jazdy na rowerze bez zabezpieczeń.

- Gdzie o wypadek łatwiej — na lądzie czy na wodzie?
- Biorąc pod uwagę statystycznie ilość ludzi wypoczywających na lądzie i na wodzie, to więcej wypadków zdarza się na lądzie, ale te na wodzie częściej kończą się tragicznie. Woda nie wybacza błędów.

- Jak możemy ich unikać?
- W sytuacjach, kiedy możemy się spodziewać urazów lub uprawiając sport, należy zachować zdrowy rozsądek oraz wszelkie możliwe środki ostrożności.

- Gdy zdarzy się wypadek — jak się zachować?
- Gdy jesteśmy świadkami wypadków, należy przede wszystkim zachować spokój. Upewnijmy się, że jesteśmy bezpieczni w miejscu, w którym się znajdujemy. Jeśli jest to możliwe, podejdźmy i zapytajmy, w jakim stanie znajduje się osoba poszkodowana.

- Do jakich sytuacji nie wzywamy karetki?
- Najpierw należy sprawdzić, czy dana osoba potrzebuje tej pomocy. Podejdźmy, oceńmy, czy człowiek jest przytomny i zapytajmy, czy potrzebuje pomocy. Często jesteśmy wzywani do osób, które nawet nie wiedzą, że został do nich wezwany zespół ratownictwa medycznego. Pogotowie czasem wzywa osoba, która zobaczyła leżącego człowieka z okna mieszkania lub przejeżdżającego obok auta. Te osoby nie podchodzą, nie sprawdzają, tylko wzywają karetkę. My najczęściej do takiej sytuacji jedziemy na tzw. sygnale, stwarzając dodatkowo zagrożenie na drodze. Dojeżdżając na miejsce, dowiadujemy się, że nikt naszego przyjazdu nie oczekiwał.

- Dlaczego została pani koordynatorem pracy zespołów wyjazdowych?
- Od kilkudziesięciu lat pracuję w zespole wyjazdowym „S”, a od kilku jestem jego koordynatorem. Jestem związana emocjonalnie z personelem tu pracującym. Są obok zawsze, kiedy potrzeba. Szczególnie pandemia była bardzo trudnym okresem, wtedy się sprawdziliśmy.

- Jak trudna to praca?
- Ratownictwo Medyczne to pasja. Wymaga dużej pokory i cierpliwości, gotowości w każdej chwili. Każde wezwanie jest stresem. Myślimy, co zastaniemy na miejscu zdarzenia.

- Czy każdy może być koordynatorem? Czy każdy może być ratownikiem? Jakie cechy osobowości trzeba mieć, jakich mieć nie wolno?
- Koordynatorem się bywa. Trzeba dobrze znać pracę w zespołach wyjazdowych, mieć zdolności organizacyjne. Ważne jest też, by umieć słuchać ludzi. Natomiast ratownikiem nie powinien być ktoś z przypadku. To jest zawód specyficzny. Potrzebne jest przede wszystkim wielkie serce.

- Kto tworzy zespół ratowników w państwa szpitalu?
- W Iławie funkcjonują cztery zespoły wyjazdowe podstawowe. W ich skład wchodzi dwóch ratowników, z których jeden pełni dodatkowo funkcję kierowcy. Ponadto działa zespół wyjazdowy „S”. Tworzą go lekarz, ratownik-kierowca i ratownik. Sezonowo pracuje karetka wodna w składzie: dwóch ratowników i stermotorzysta.

- Co w tej pracy jest najtrudniejsze, a co najmilsze?
- Najbardziej stresujące są wyjazdy do dzieci. Wymagają wielkiego skupienia. Najbardziej satysfakcjonująca jest natomiast skuteczna reanimacja. Zdarzają się też podziękowania od pacjenta i jego rodziny i to jest w tej pracy najmilsze.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: Życie Powiatu Iławskiego

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5