KICKBOXING || Noga wysoko jak u Ibry! Poznajcie braci Ciepłuchów, multimedalistów z Zalewa

2022-01-13 16:59:05 (ost. akt: 2022-01-13 17:32:18)
Sportowa rodzina Ciepłuchów z Zalewa. Od lewej strony: tata Tomasz, Dawid, mama Asia, Oskar, a na dole Zosia

Sportowa rodzina Ciepłuchów z Zalewa. Od lewej strony: tata Tomasz, Dawid, mama Asia, Oskar, a na dole Zosia

Autor zdjęcia: archiwum rodzinne

Najmłodsza z rodzeństwa Zosia (4 lata) na razie jeszcze nie trenuje kickboxingu, ale już podpatruje starszych braci. Ma się od kogo uczuć: Oskar i Dawid Ciepłuchowie to reprezentanci Polski, medaliści mistrzostw kraju i Europy.
Na początek komunikat samorządowy, jaki w ostatnich dniach poprzedniego już roku zamieścił urząd Gminy Zalewo na swoim facebooku.

Podczas sesji rady miejskiej w Zalewie odbyło się uroczyste złożenie gratulacji mieszkańcowi Naszej Gminy Oskarowi Ciepłuchowi, wicemistrzowi Europy w kickboxingu w kategorii Kadet starszy Kick Light -63 kg, który wywalczył srebrny medal podczas mistrzostw Europy w Czarnogórze. Oskar jest wychowankiem Klubu Sportowego Piechotka Team w Zalewie i trenuje pod czujnym okiem trenerów Jarosława Piechotki i Michała Gawlińskiego.

Utalentowany sportowiec na sesję przybył wraz z rodzicami, rodzeństwem i trenerami. Młodszy brat Oskara, Dawid również trenuje kickboxing — jest mistrzem Polski. Dzięki zaangażowaniu, samodyscyplinie i wsparciu rodziców bracia Ciepłuch są bezkonkurencyjni i odnoszą ogromne sukcesy sportowe. Burmistrz Zalewa Marek Żyliński oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej w Zalewie Krzysztof Gawryś odczytali, a następnie na ręce rodziców i trenerów złożyli listy gratulacyjne, natomiast sportowcom wręczyli upominki. Jeszcze raz gratulujemy zwycięstw. Życzymy dalszego rozwijania sportowej pasji, a w nadchodzącym Nowym Roku kolejnych pięknych osiągnięć — informuje zalewski samorząd.

A jak już sportowców wyróżnia się podczas sesji rady miejskiej, to znaczy, że zaczyna się ich dostrzegać i doceniać w lokalnej społeczności (a w przyszłości spokojnie można się nimi chwalić). Tę tezę potwierdza także fakt zajęcia przed młodszego z braci, Dawida, szóstego miejsca w naszym ostatnim plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca roku wg. czytelników Gazety Iławskiej.

Zaczęło się na WOŚP
Dla usystematyzowania: państwo Ciepłuchowie z Zalewa mają troje dzieci. Najstarszy jest Oskar (16 lat), następnie Dawid (13 lat) i Zofia (4 lata). Zadania rodzicielskie w domu są jasno określone: mama odpowiada za odpowiednie podejście do nauki w szkole, a tata — za podejście do treningów i startów na zawodach.

Bracia sporty walki trenują od ośmiu lat, od początku pod okiem trenera Jarosława Piechotki, założyciela i głównego szkoleniowca w Piechotka Team, którego w Zalewie wspierają trenerzy Michał Gawliński i Adam Charkawy — to przede wszystkim z nimi trenują Oskar i Dawid.

A wszystko zaczęło się od... Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
— Kilka dobrych lat temu, gdy Oskar trenował jeszcze taniec, byliśmy w Zalewie na WOŚP-ie. Podczas tego wydarzenia zaprezentowali się zawodnicy sztuk walki trenujący w Piechotka Team — wspomina tata, Tomasz Ciepłuch.

— Oskar zapytał mnie, czy mógłby spróbować swoich sił w tych dyscyplinach. Odpowiedziałem, trochę zaporowo, że jeśli w szkole będą uczyć się z wyróżnieniem, a dodatkowo zrobią jednorazowo sto "pompek", to dopiero wtedy będą mogli pójść na pierwszy trening — dodaje ojciec, który sam na siebie zastawił sportową "pułapkę", bo Dawid i Oskar plan wykonali: w szkole było wzorowo, a do tego te sto uginań i prostowań ramion w podporze przodem (jak to fachowo nazywa słownik z wf-u) też zostało wykonanych.

No i się zaczęło: treningi, coraz więcej treningów. Zawody, coraz bardziej wymagające i prestiżowe. Do tego zalewianie nie zapominali o swojej drugiej sportowej pasji, czyli piłce nożnej — obaj bracia trenują w Ewingach Zalewo.

Początkowo było karate, które jednak ustąpiło miejsca kickboxingowi. Ten stał się koronną dyscypliną w domu Ciepłuchów, to właśnie boks połączony z kopnięciami stał się ulubioną formą walki dla Oskara i Dawida, a ich treningom od jakiegoś czasu przygląda się (i pewnie próbuje we własnym zakresie) siostra Zosia.

Wikipedia podaje nam na tacy walory uprawiania kickboxingu. "To sport rozwijający w sposób holistyczny [całościowy — przyp. red.] umiejętności fizyczne takie jak: siła, szybkość, wytrzymałość, gibkość, poczucie rytmu. Dodatkowo rozwijający cechy psychiczne m.in.: panowanie nad stresem, poczucie własnej wartości, czy pewność siebie."

Te cechy, zarówno fizyczne jak i psychiczne, Oskar i Dawid już posiadają. A rzuciło Wam się w oko "poczucie rytmu"? Treningi z tańca też na pewno się przydały. Kickboxing jest kolejnym przykładem na to, że w treningu jednej dyscypliny sportu można czerpać garściami z innych. Tak przecież czynił m.in. Zlatan Ibrahimović, piłkarz ze Szwecji (obecnie AC Milan), który w przeszłości trenował taekwondo.

Dawid i Oskar dobrze o tym wiedzą i w grze Ibry dostrzegają elementy sztuk walki, zwłaszcza technik nożnych.
— Nogę zadzieram już tak wysoko jak Ibra, czyli nad swoją głowę — przyznaje Dawid.


Choć tata Tomasz nie ukrywa, że walka bywa zacięta, to jednak nie dochodzi tu do jakichś poważniejszych urazów czy kontuzji. Tym bardziej, że młodzi nie walczą (jeszcze) w formule full contact.
— Kolano, jeśli już bolało, to bardziej po graniu w piłkę. Natomiast jeśli chodzi o urazy twarzy, to Oskar miał delikatne limo tuż przed mistrzostwami Europy, jednak był to efekt treningu w klubie. Nic nadzwyczajnego — uspokaja tata.

Sztuka panowania nad sobą
Starszy z braci przyznaje, że jego znajomi potrafią dla żartu zagadać coś w stylu "zobaczcie, idzie mistrz", jednak potrafią już docenić osiągnięcia kolegi. A żeby zdobywać medale mistrzostw Polski, Europy itp. to trzeba ostro trenować — nawet półtora godziny dziennie, prawie codziennie.

— Kickboxing to także sztuka panowania nad sobą. Oskar i Dawid są świadomi swoich umiejętności i możliwości, jednak absolutnie nie mogą dać się sprowokować do udziału w jakiejś bójce. To podstawa szkolenia w niemal wszystkich sztukach walki — zaznacza Tomasz Ciepłuch.

Oskar i Dawid to jeszcze młodzi zawodnicy — utytułowani, jednak będący dopiero na początku przygody z poważnym sportem. Patrząc jednak na to, z jaką pasją podchodzą do treningów, to pewnie podana poniżej lista z ich największymi osiągnięciami w najbliższych latach znacznie się wydłuży.


Najważniejszymi tegorocznymi zawodami dla braci z Zalewa są mistrzostwa Polski, które mogą stać się także przepustką do udziału w mistrzostwach świata itd. A jakie marzenie, bez względu na sezon czy dyscyplinę, ma każdy sportowiec? Start w igrzyskach olimpijskich, rzecz jasna! O ile oczywiście dana dyscyplina jest w programie igrzysk. Na razie kick boxingu nie ma na tej liście, jednak kto wie — może w przyszłości trafi na IO?


Wzory do naśladowania

Mówi Jarosław Piechotka, główny trener i założyciel Piechotka Team.

— Zarówno Oskar, jak i Dawid, są wzorami do naśladowania. I nie mam tu bynajmniej na myśli tylko i wyłącznie trenowania sportu. Obaj są bardzo dobrymi zawodnikami, sumiennymi, zdyscyplinowanymi, w pełni realizującymi plan treningowy nakreślony przez trenerów, ale oprócz tego są również bardzo dobrymi uczniami. Ważny także jest fakt, że wyciągają wnioski z każdego turnieju, w którym startują, bez względu na osiągnięty wynik.


Nie myliłem się

Mówi Michał Gawliński, trener Dawida i Oskara w Piechotka Team Zalewo:

— To był rok 2014. Wówczas na trening do naszego klubu przyszli bracia zalewianie, Oskar i Dawid. Od początku wykazywali się nie tylko talentem do sportu, ale również zdyscyplinowaniem, niezbędnym w sporcie, także w sztukach walki. Zawodnik musi się słuchać trenera, wykonywać nakreślony przed walką lub zawodami tzw. Game Plan, czyli taktykę na stoczenie pojedynku. Jeśli słucha się trenera i do tego posiada odpowiednie umiejętności, to można być prawie pewnym, że start zakończy się sukcesem.
Bracia Ciepłuchowie mieli w sobie tę wewnętrzną dyscyplinę od samego początku, od pierwszego treningu, a to była już połowa sukcesu. Kolejne zawody pokazywały ich duże możliwości. Wiedziałem, że z tej mąki będzie niezły chleb i się nie pomyliłem, a dowodem na to są te wszystkie medale i puchary zdobyte przez Oskara i Dawida. To grzeczni, spokojni, słuchający się rodziców i trenera chłopcy. Każdemu trenerowi, obojętnie jakiej dyscypliny sportu, życzyłbym takich zawodników. Przed nimi dalsza przygoda z kick boxingiem.


NAJWIĘKSZE DOTYCHCZASOWE OSIĄGNIĘCIA

OSKAR CIEPŁUCH
2016:
Bohemia Open w Czechach — złoto w pointfighting
Zunifikowane mistrzostwa Polski w Suszu — złoto w pointfighting
Kosa Cup — srebro w pointfighting

2017:
Zunifikowane mistrzostwa Polski w Suszu — złoto w pointfighting i złoto w low kick
Zunifikowane mistrzostwa Świata w Carrarze — srebro w light contact

2018:
Zunifikowane mistrzostwa Świata w Carrarze — złoto w light contact i złoto w kick light

2019:
European Cup — złoto w kick light
Zunifikowane mistrzostwa Polski w Suszu — złoto w pointfighting
Mistrzostwa Polski kadetów — srebro w pointfighting

2021:
Lithuania Open Kickboxing Championship — złoto w kick light
European Kickboxing Challenge — złoto w pointfighting i srebro kick light
WAKO European Championship for Cadets and Junior — srebro w kick light

DAWID CIEPŁUCH

2016:
Otwarte mistrzostwa Polski Pointfighting — srebro
Bohemia Open w Czechach — srebro w pointfighting
Zunifikowane mistrzostwa Polski w Pointfighting — srebro
Mistrzostwa Polski federacji ICO Pointfighting — srebro

2017:

Mistrzostwa Polski federacji UFR — srebro w pointfighting
Zunifikowane Mistrzostwa Polski w pointfighting — brąz
Mistrzostwa Polski federacji ICO Pointfighting — złoto
Zunifikowane mistrzostwa świata pointfihting — srebro w kick light i złoto w light contact European Cup Pointfighting — złoto

2018:
Otwarte mistrzostwa Polski w Pointfighting — złoto
Otwarte mistrzostwa Polski federacji WKA Pointfighting — złoto w kick light i złoto w light contact
Mistrzostwa Polski w Pointfighting — złoto w super fight
Mistrzostwa Polski federacji ICO Pointfighting — złoto
Mistrzostwa świata — złoto w kick light, złoto w light contact i brąz w pointfighting
European Cup Pointfighting — złoto

2019:
Otwarte Mistrzostwa Polski — złoto w kick light i złoto w pointfighting
European Cup K1 — złoto
Zunifikowane mistrzostwa Polski — złoto w kick light, złoto w boksie i złoto w pointfighting
Mistrzostwa Polski federacji ICO — złoto w kick light, złoto w pointfighting, złoto w light contact
European Cup Pointfighting — złoto
European Kickboxing Challenge — złoto w pointfighting, srebro w light contact
Mistrzostwa Polski kadetów młodszych i starszych w kick light — złoto
Mistrzostwa Polski w light contact — złoto
Lithuanian Open — złoto w kick light

Do tego obaj w 2021 roku zdobyli złote medale i tytuły najlepszych zawodników Pucharu Polski Kadetów light contact w Zawierciu (26.06.2021).

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5