Po angielsku, dla osób niesłyszących i niewidzących. Przewodnik po zamku w Szymbarku rozwinął się

2021-10-29 12:33:42(ost. akt: 2021-10-29 13:36:53)
Zamek w Szymbarku (gm. Iława)

Zamek w Szymbarku (gm. Iława)

Autor zdjęcia: Fundacja "Zamek Szymbark"

Kolejna odsłona Przewodnika po Zamku w Szymbarku (gm. Iława, pow. iławski) przed nami. — Wersja anglojęzyczna, film promocyjny i dostosowanie strony do potrzeb osób niewidzących i niesłyszących to nowe elementy Przewodnika, które sprawiają, że korzystać z niego mogą już wszyscy — mówi Katarzyna Szczytowska z Fundacji Zamek Szymbark.
Wirtualny spacer po zamku w Szymbarku: www.przewodnik.zamekszymbark.pl.

Dzięki przewodnikowi, nie wychodząc z domu, można zanurzyć się w historii tego wyjątkowego miejsca, obejrzeć jego panoramiczne zdjęcia, a kiedy pogoda i sytuacja na to pozwolą, wybrać się z nim na pieszą wycieczkę po okolicy.

— W tej ostatniej pomogą tablice zlokalizowane na terenie przylegającym do Zamku. Korzystając z umieszczonych na nich QR kodów goście przeniosą się bezpośrednio do Wirtualnego Przewodnika. Osoby niewidzące skorzystają z audiodeksrypcji materiałów na stronie oraz ze specjalnie przygotowanych opisów do zdjęć i materiałów graficznych. Dodatkowo do przewodnika dodane zostały funkcje zwiększające czcionkę oraz zwiększające kontrast, które są pomocne dla osób niedowidzących — informuje Katarzyna Szczytowska.

— Osoby niesłyszące będą mogły skorzystać z tłumaczenia strony i materiałów audiowizualnych na język migowy, co pozwoli im lepiej poznać historię Zamku Szymbark. Dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego z przewodnika wygodnie mogą też korzystać turyści z zagranicy, bowiem cała treść została przetłumaczona na język angielski — dodaje PR manager fundacji Zamek Szymbark.

Przewodnik po Zamku Szymbark proponuje podróż podzieloną na trzy etapy. Na początku we wspaniały klimat historii tego miejsca wprowadza nas film promujący zamek – podziwiamy niezwykłą przyrodę, niezwykłą grę światła i ponadczasowy charakter tej średniowiecznej budowli. Podczas pierwszego etapu zwiedzania mamy okazję zapoznać się z historią budowy Zamku, założeniami architektonicznymi, które przez stulecia ulegały ciągłym zmianom.

Drugi punkt podróży to wirtualne zwiedzanie zamkowego dziedzińca. Dzięki wykorzystaniu zdjęć panoramicznych, można obejrzeć niemal każdy zakamarek tej monumentalnej budowli. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze zamkowej baszty.

Ostatnim etapem zwiedzania są nieco trudniej dostępne, ale jakże warte odrobiny wysiłku, punkty widokowe oraz cmentarz rodowy rodziny von Finckenstein. Warto wspomnieć o dawnej funkcji punktów widokowych, ale informacje o tym i o innych ciekawostkach znaleźć można w Przewodniku.

— Wirtualny przewodnik po Zamku w Szymbarku cieszy się dużą popularnością wśród turystów, a wśród korzystających są głównie osoby z Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii — dodaje K. Szczytowska.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5