W sobotę mieszkańcy Iławy po raz kolejny wysprzątają las za osiedlem Podleśnym

2021-10-15 08:31:32 (ost. akt: 2021-10-15 08:44:23)
Zdjęcie z poprzedniej akcji sprzątania lasu za os. Podleśnym w Iławie

Zdjęcie z poprzedniej akcji sprzątania lasu za os. Podleśnym w Iławie

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

"Sąsiedzkie sprzątanie lasu" — pod takim hasłem jutro (sobota 16 października) odbędzie się akcja sprzątania lasu za osiedlem Podleśnym w Iławie.
Poprzednie edycje akcji pozwoliły oczyścić las z setek kilogramów śmieci. I choć pojawiły się kolejne, to — jak przyznają organizatorzy — jest już ich zdecydowanie mniej.

— Chcemy po raz kolejny zawstydzić śmiecących, pokazać, że śmiecenie to obciach — mówią inicjatorzy akcji, zachęcając do udziału w sprzątaniu lasu wszystkich mieszkańców Iławy.

Las, do którego prowadzi ulica 1 Maja, to bardzo popularne wśród mieszkańców Iławy miejsce spacerów, rekreacji i towarzyskich spotkań. Część z osób korzystających z lasu pozostawia w nim, niestety, różnego rodzaju śmieci, głównie plastikowe i szklane butelki, które nie tylko szpecą krajobraz i zniechęcają do spacerów, ale są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt.

Mieszkańcy osiedla Podleśnego i południowej części Iławy po raz kolejny chcą wziąć sprawę w swoje ręce i posprzątać wspólnie las, który graniczy z miastem od południa. Oceniają, że ich akcja, która odbywa się od 2019 roku, przyniosła już pozytywny efekt. "Sąsiedzkie sprzątanie lasu" zadziałało edukacyjnie — śmieci ubyło. Owszem, pojawiły się nowe, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w 2019 roku.

— Ludzie zrozumieli, że śmiecenie w lesie to obciach — komentują organizatorzy akcji sprzątania lasu.

"Sąsiedzkie sprzątanie lasu" zaplanowano na sobotę 16 października. Zbiórka wszystkich chętnych pełnoletnich osób odbędzie się o godz. 10:00 na końcu ulicy 1 Maja, przed samym lasem, w okolicy popularnej górki na osiedlu Podleśnym. Sprzątanie trwać będzie około godziny.

Inicjatorami akcji sprzątania lasu są sami mieszkańcy, w tym grupa radnych rady miejskiej w Iławie z południowej części miasta. Akcję od początku wspierają starostwo powiatowe w Iławie, które zadbało o worki do odpadów oraz urząd miasta Iława, który zapewni odbiór odpadów.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5