Międzypokoleniowe Spotkanie z Tradycją Warmii i Mazur w Szymbarku — to już w tę sobotę

2021-09-17 11:22:39(ost. akt: 2021-09-17 11:34:15)
Zamek w Szymbarku z lotu ptaka, przy zachodzie słońca

Zamek w Szymbarku z lotu ptaka, przy zachodzie słońca

Autor zdjęcia: Fundacja "Zamek Szymbark"

Degustacja regionalnych potraw, pokazy produktów regionalnych, spotkanie z lokalnymi twórcami i gotowanie na żywo z gwiazdami świata kulinariów, konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich, a do tego mnóstwo historycznych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Fundacja Zamek Szymbark zaprasza w sobotę 18 września od 11:00 do 18:00 pod zamek na „Międzypokoleniowe Spotkanie z Tradycją Warmii i Mazur”, które odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2021.
Celem Międzypokoleniowego Spotkania z Tradycją Warmii i Mazur jest promocja kultury regionu poprzez prezentację lokalnych wyrobów, potraw oraz osób uprawiających ginące zawody, dlatego najważniejszym punktem programu jest możliwość spotkania się z kilkunastoma lokalnymi producentami żywności, a przede wszystkim z ich produktami.

Odwiedzający wydarzenie będą mogli skosztować m.in. z pysznych produktów od „Sery z Jelenia”, naturalnych przypraw i herbat z „Turowskiego Młyna” oraz „Wróćmy do ziół”, owoców i warzyw z ekologicznych gospodarstw, wędlin z Gietrzwałdu, miodów i innych pszczelich smakołyków z aż dwóch pasiek, ryb i przetworów rybnych z iławskiego Gospodarstwa Rybackiego, a na dorosłych uczestników czekają nalewki „21 smaków” oraz piwa regionalne.

Podczas degustacji będzie można poznać i przypomnieć sobie tradycyjne smaki regionu, a także podzielić się swoimi przepisami na dania regionalne. Wszystkie przepisy zostaną spisane i opublikowane na stronie internetowej www.zamekszymbark.pl.

— Niematerialne dziedzictwo regionu często umyka kolejnym pokoleniom, a rzadkie umiejętności kultywowane w małych społecznościach zanikają. Dlatego postanowiliśmy odświeżyć kulinarną historię regionu zapraszając do współpracy Koła Gospodyń Wiejskich i organizując dla nich konkurs na najlepsze danie regionalne, w którym znajdziemy smaki historii, kształtującej przez wieki lokalną kuchnię i społeczność — podkreślają organizatorzy wydarzenia z Fundacji Zamek Szymbark.

Międzypokoleniowe spotkanie mieszkańców, to także doskonała okazja do przekazania wiedzy o ginących zawodach młodszym (ale nie tylko) pokoleniom. Podczas imprezy będzie można podziwiać pracę m.in. rzeźbiarzy, hafciarek, twórców rzeźbiarzy i innych artystów i rękodzielników, a także wystawy artystów i historycznych zdjęć zamku.

Spotkaniu z lokalnymi twórcami i producentami towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje: pokazy kulinarne w wykonaniu Krzysztofa Malinowskiego, Kurta Schellera oraz Walentyny Jałochy i Michała Procia, którzy częstować będą regionalnymi daniami. Na uczestników imprezy czeka: historyczna podróż po Zamku w Szymbarku z przewodnikiem Dariuszem Paczkowskim, harcerskie zabawy dla dzieci i pokazy rekonstrukcji historycznych.

Dla dzieci i dorosłych zapewne dużym przeżyciem będzie spotkanie z 42. Batalionem Lekkiej Piechoty w Morągu, który przygotował pokazy sprzętu wojskowego, a także paintball dla dzieci i przejażdżki quadem po okolicy. Iławska Grupa Ratownictwa zadba o bezpieczeństwo imprezy, szkoląc jednocześnie z udzielania pierwszej pomocy.

Międzypokoleniowe Spotkanie z tradycją Warmii Mazur będzie jednocześnie metą corocznego iławskiego Pomarańczowego Rajdu Rowerowego organizowanego przez Urząd Miasta Iławy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz kulinarne Stowarzyszenie Euro-Toques Polska.

Szczegółowy program: www.fundacjazamekszymbark.pl

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5