12 tablic przybliży historię Iławy turystom, ale i mieszkańcom [zdjęcia]

2021-08-17 12:12:31 (ost. akt: 2021-08-17 14:59:53)
Jedna z tablic umiejscowiona jest nad brzegiem Małego Jezioraka, od strony ulicy Mickiewicza (dawna panorama Iławy)

Jedna z tablic umiejscowiona jest nad brzegiem Małego Jezioraka, od strony ulicy Mickiewicza (dawna panorama Iławy)

Autor zdjęcia: Paulina Kasprzycka

Spacerujący nad Jeziorakiem i w innych miejscach Iławy turyści, wyraźnie zaciekawieni, zatrzymują się przy tablicach, na których w sposób przystępny (w 4 językach) przedstawione są dawne dzieje miasta. 10 nowych tablic Szlaku Historii Iławy budzi zainteresowanie także wśród samych mieszkańców.
Nie ma co — turystów w Iławie i okolicach w tym roku nie brakuje, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest ich dużo. Na razie to teza wyciągnięta tylko z naszych obserwacji, jednak wkrótce opublikujemy konkretne dane i statystyki dotyczące liczby osób, które w celach wypoczynkowych i rekreacyjnych odwiedziły miasto nad Jeziorakiem.

Jednym ze sposobów urzędu miasta w Iławie na wzbogacenie oferty turystycznej, ale także wiedzy dotyczącej miasta jest stworzenie Szlaku Historii Iławy. Jak informuje portal internetowy UM Iława, od poprzedniego czwartku 12 sierpnia możemy wybrać się w historyczną podróż po Iławie i wzbogacić się o kilka ciekawostek na temat miejsca, w którym mieszkamy i które odwiedzają turyści

— Zainstalowaliśmy 10 nowych tablic Szlaku Historii Iławy w różnych zakątkach miasta. W sumie jest ich już 12 — mówi Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy.

W publikacji internetowej czytamy: — Przy tablicach z pewnością warto się na chwilę zatrzymać. Dlaczego? Nowe, być może niepozorne elementy małej architektury miejskiej to nie tylko atrakcja na turystów, ale też dla samych mieszkańców, którzy z pewnością odkryją dzięki nim coś nowego na temat przeszłości miasta. To niewątpliwie kolejny pretekst do tego, aby w codziennym pośpiechu na chwilę się zatrzymać i poczuć klimat dawnej Iławy.

Tu znajdziemy nowe tablice
Do dwóch pierwszych tablic z notkami historycznymi (obie znajdują się na Starym Mieście i w jego okolicach, jedna w centralnym punkcie Placu Bandurskiego i dotyczy starówki, druga tuż przy przy tzw. "Czerwonym Kościele" i mówi o historii świątyni) doszły teraz kolejne.

Szlak Historii Iławy to obecnie 12 punktów na mapie miasta, głównie w pobliżu zabytkowych budynków, z ciekawostkami historycznymi w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim, oraz ze starymi ilustracjami miejsca, przy którym się znajdują — tłumaczy Dawid Kopaczewski.

Tablice znaleźć można m.in. na Starym Mieście, przy Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego, na skwerze Stefana Żeromskiego, na dworcu PKP czy przy ratuszu, ale także np. przy mieszczącej się w zabytkowym budynku Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Kościuszki oraz nad brzegiem Małego Jezioraka, od strony ulicy Mickiewicza (panorama Iławy).

Tablica w Parku Miejskim, dotycząca zabytkowego budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika, fot. Edyta Kocyła-Pawłowska

— Tablice powstały dzięki zaangażowaniu wielu osób z terenu miasta posiadających dużą wiedzę historyczną. Teksty do tablic na Placu Bandurskiego oraz tablicy dotyczącej tzw. „Czerwonego Kościoła” pisał Dariusz Paczkowski, radny i jednocześnie przewodnik miejski. Z kolei za opisy na nowych tablicach odpowiada Towarzystwo Miłośników Ziemi Iławskiej. Nad projektami i wizualizacją tablic pracowała pochodząca z Iławy artystka Ada Bartkowska — tłumaczy burmistrz Iławy.

Co dalej? Jak się okazuje, to nie koniec szlaku. — Przed nami kolejny etap! Powstaje wersja internetowa szlaku, a także wersja dla osób niesłyszących przetłumaczona na język migowy. W planie są ponadto kolejne tablice oraz stworzenie makiety Starego Miasta, która byłaby zwieńczeniem całego szlaku, a także przygotowanie folderu ułatwiającego historyczną podróż po Iławie. Już dziś zachęcamy wszystkich mieszkańców i turystów do spaceru po Iławie nowym Szlakiem Historii! Mapa szlaku dostępna jest w Informacji Turystycznej mieszczącej się w iławskim ratuszu — czytamy w artykule zamieszczonym na miastoilawa.pl.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

10 NOWYCH TABLIC SZLAKU HISTORII IŁAWY2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5