"Belgijka" na Starym Mieście! Odtańczyli ją uczniowie iławskich szkół [WIDEO, ZDJĘCIA]

2019-04-29 13:47:25(ost. akt: 2019-04-29 15:07:49)
Uczniowie iławskich szkół odtańczyli "Belgijkę" na rynku Starego Miasta w Iławie

Uczniowie iławskich szkół odtańczyli "Belgijkę" na rynku Starego Miasta w Iławie

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Czy Międzynarodowy Dzień Tańca, który przypada akurat na dziś (poniedziałek 29 kwietnia), można obchodzić na stojąco? Absolutnie nie! Trzeba tańczyć, na przykład "Belgijkę", tak jak tańczyli dziś na Starym Mieście w Iławie uczniowie trzech szkół.
Nawet ci nielubiący poniedziałku i tańca przebierali nóżkami przy skocznych rytmach utworu "'t Smidje" zespołu Laïs. W masowym wykonaniu "Belgijki" udział wzięło kilkadziesiąt uczennic i uczniów gimnazjum działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika i Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskich Noblistów.

Pomysłodawczyniami i organizatorkami wydarzenia (z pomocą nauczycieli wychowania fizycznego) były Hanna Wiatrowska i Paulina Wiśniewska, uczennice klasy III gimnazjum w "Żeromku".
— Podczas wypadu na narty w polskie góry przypomniałam sobie o "Belgijce". Znałyśmy ją już wcześniej z Nocy Manewrowej organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż, do którego należymy — mówi Hania.— "Belgijka" to taniec stworzony z myślą o integracji danej grupy. Pomyślałyśmy, że dobrym pomysłem będzie przeprowadzanie takiej tanecznej integracji iławian podczas Międzynarodowego Dnia Tańca — dodaje Paulina.

Organizatorki wybrały idealny plac do zatańczenie "Belgijki". Miejsca na rynku Starego Miasta jest mnóstwo, do tego występowi mogli się przyglądać mieszkańcy okolicznych bloków oraz spacerowicze, którzy akurat byli w tej części Iławy. Niektórych na Starówkę przyciągnął dźwięk skocznej muzyki.

Poniżej na nagraniu początek tańca, który w sumie trwał aż 10 minut! Oprócz poczucia rytmu trzeba było się więc też wykazać niezłą formą fizyczną. Jak tańczyć "Belgijkę" podpowiadała Ewelina Polak, wuefistka z ZSO im. Stefana Żeromskiego.


Międzynarodowy Dzień Tańca (ang. International Dance Day, World Dance Day)
— święto ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ang. International Theatre Institute , ITI) będącego pod auspicjami UNESCO (ITI-UNESCO).
Dzień obchodów 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a.
źródło: wikipedia.pl


Czym jest "Belgijka"
Chapelloise – taniec ludowy, popularny szczególnie we Francji, tańczony w parach ustawionych w kole, z wymianą partnerów, zalicza się do grupy tzw. mikserów.
W Polsce taniec belgijski zdobył ogromną popularność wśród uczestników oaz, wesel, studniówek, konwentów, pielgrzymek oraz obozów harcerskich. Próba pobicia rekordu największej ilości osób tańczących belgijkę odbyła się podczas Dni Obornik Wielkopolskich 17 czerwca 2016 i była ich inauguracją. Zgromadziła na terenach zielonych Zespołu Szkół – Gimnazjum nr 1 im. UNICEF w Obornikach łącznie 1428 osób z m.in. szkół, gminnych przedszkoli oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Rekord ten został pobity 1 czerwca 2017 na Rynku Wielkim w Zamościu z okazji obchodów Dnia Dziecka. Próba pobicia rekordu zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Zamość okazała się być udana - wzięło udział 2798 osób.
źródło: wikipedia.pl

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Widzka #2724534 | 176.221.*.* 29 kwi 2019 20:42

    Widziałam! Świetne: muzyka, ludzie, idea integracji. Brawo dla Pauliny i Hani za pomysł. Czekamy na kolejne takie taneczne spotkania, zwłaszcza przy folkowej muzie w tym właśnie stylu, która przypomina moją ukochaną muzykę irlandzką. Obejrzyjcie w necie Riverdance - cudo:) Może za jakiś czas na placu młodzi powtórzą belgijkę, a przy okazji dodadzą parę kroczków z tańca irlandzkiego? No i czekamy na obiecaną pełniejszą relację z dziś, będzie też z drona, który tam fruwał?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5