Nadleśnictwo Iława zaprasza na wspólne sadzenie 1000 drzew na minutę

2019-04-17 16:45:36 (ost. akt: 2019-04-18 10:41:14)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew, to oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc. Dzięki temu powierzchnia lasów w Polsce ciągle zwiększa się. Lesistość w Polsce wynosi obecnie ok. 30 proc., a tuż po II wojnie światowej wynosiła niespełna 21 proc.
Zgodnie z prawidłową gospodarką, w miejscach gdzie wycięto drzewa, leśnicy mają obowiązek posadzenia nowych sadzonek w przeciągu pięciu lat. Oprócz terenów odnawianych, czyli tam gdzie wykonano zrąb, gdzie wycięto drzewa, młode drzewka sadzi się również na terenach dotychczas nieporośniętych lasem, tj. na nieużytkach, łąkach, pastwiskach, itp.

W piątek 26 kwietnia na terenie leśnictwa Smolniki o godzinie 11:00 odbędzie się wielkie sadzenie lasu.
— Zapraszamy wszystkich chętnych: małych i dużych, uczniów, harcerzy, dorosłych, wszystkich tych, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, a sprawy lasu nie są im obojętne — mówi Przemysław Pierunek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Iława.

— W Nadleśnictwie Iława co roku sadzi się około 50 ha lasu. Sadzimy przede wszystkim sosny, dęby, buki, świerki, modrzewie, lipy i inne drzewka wyhodowane w naszej szkółce leśnej w Gardynach. Część sadzonek pochodzi z hodowli kontenerowej, te sadzonki mają specjalnie zabezpieczony system korzeniowy, są silne, dobrze odżywione, dzięki czemu mają większe możliwości na przyjęcie się i wzrost w nowo posadzonych miejscach — dodaje Pierunek.

Dzięki temu powierzchnia lasów w Polsce ciągle zwiększa się. Lesistość w Polsce wynosi obecnie ok. 30 proc., a tuż po II wojnie światowej wynosiła niespełna 21 proc. Pod względem powierzchni lasów (9215 tys. ha) Polska znajduje się na 6. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej.

— Warto wiedzieć, że w miejscu jednego wyciętego drzewa w Nadleśnictwie Iława sadzimy ok. 15 młodych. W polskich lasach systematycznie zwiększa się również udział innych gatunków niż sosna, głównie liściastych. Leśnicy odchodzą od monokultur, to oznacza, że dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu — tłumaczy leśnik.

Do posadzenia jest 12 000 dębów, dlatego prosimy, zabierzcie ze sobą dobry humor i odpowiedni strój. Niezbędne też będą szpadle i rękawice. Spotykamy się na parkingu znajdującym się po prawej stronie, przy drodze wojewódzkiej nr 536 Iława — Sampława (przy zjeździe na Dziarnówko), dalej poruszamy się pieszo do miejsca sadzenia. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze potwierdzenie swojego uczestnictwa pod numerem telefonu 664 369 263 do 23.04.2019r.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5