Wyrąb legalny i planowy, ale wejście na Kamionkę wygląda teraz źle [WIDEO]

2019-04-09 11:22:24 (ost. akt: 2019-04-09 11:38:39)
Tak obecnie wygląda wejście na leśną ścieżkę dydaktyczną prowadzącą nad jezioro Silm

Tak obecnie wygląda wejście na leśną ścieżkę dydaktyczną prowadzącą nad jezioro Silm

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Iławianie wyjeżdżający z miasta w kierunku Kisielic i Susza mogą doznać lekkiego szoku. Kilka dni temu przeprowadzono tu wycinkę lasu w miejscu, w którym jest (było?) wejście na ścieżkę dydaktyczną prowadzącą nad jezioro Silm (Kamionka).
W pierwszym momencie, nawet pojawiają się problemy z orientacją w terenie. Przecież w tym miejscu jeszcze kilka dni temu był piękny las! Widok tak charakterystyczny dla zachodniego krańca Iławy już nie istnieje, a przynajmniej nie zobaczymy go przez najbliższe (długie) lata.

W tym miejscu, tuż przy rondzie z którego zjechać można w kierunku Kisielic/Grudziądza lub Susza itd., znajduje się wejście na wykonaną przez Nadleśnictwo Iława ścieżkę dydaktyczną, z której korzystało i wciąż korzysta mnóstwo osób. Także uczniów iławskich i nie tylko szkół.

Może właśnie takie jest zamierzenie: pokazać, że w lesie prowadzona jest tak naprawdę gospodarka, polegająca na planowej ścince drzew z kolejnych sektorów. Bo jak wyjaśnia Przemysław Pierunek z Nadleśnictwa Iława, wszystko tu odbywa się zgodnie z planem.
— To normalna gospodarka prowadzona przez Lasy Państwowe, wycinka odbyła się zgodnie ze sztuką leśną — mówi rzecznik prasowy NI.
— Ten fragment lasu osiągnął już taki wiek, że za chwilę zacząłby obumierać. Mamy więc do wyboru pozostawienie go w takiej formie, co oznaczałoby, że za chwilę konary zaczną spadać ludziom na głowę, albo skorzystanie z możliwości wykorzystania tego drewna. Wybraliśmy oczywiście drugą z tych opcji — mówi Pierunek.

Leśnik zdaje sobie sprawę, że wizualnie może to niektórych mieszkańców szokować — podobnie jak nas, kiedy to wczoraj (poniedziałek 8 kwietnia) byliśmy w tamtym rejonie. Przez lata przyzwyczailiśmy się do tego, że w tym miejscu tuż przy drodze krajowej nr 16 jest od razu las. Pierunek uspokaja jednak i mówi, że już przygotowany jest plan kolejnych nasadzeń na wykarczowanym polu.
— We wrześniu przygotujemy grunt pod nasadzenia, drzewa natomiast posadzimy na wiosnę przyszłego roku. Bedą to gatunki odpowiednie do panujących tu warunków. Dodam tylko, że będą to drzewa silniejsze i bardziej odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne niż te, które rosły tu przez ostatnie dekady — dodaje rzecznik prasowy iławskiego Nadleśnictwa.

ZDANIEM INTERN@UTÓW
W poniedziałek po południu na naszego facebooka wrzuciliśmy filmik (ten sam co wyżej), na którym widać wykarczowany fragment lasu. Już po chwili pojawiło się mnóstwo komentarzy, w większości krytykujących wycinkę. Oto niektóre z nich:
>>> Nie dość, że ginie miejska otulina, to na dodatek wydziera się miejsce zatrzymania dla dzikich zwierząt. Niech potem nie będzie zdziwienia jak zwierzęta masowo zaczną wchodzić na tereny miejskie.

>>> Pewnie, że posadzą, rozmawiałem z leśnikiem, który mnie uspokoił, bo mi też ręce opadły.

>>> Kolejna dyskusja ludzi, którzy kompletnie nie wiedzą o co chodzi ... Radzę poczytać.

>>> Niezliczone rodzinne spacery, wypady rowerowe, grzybobrania, wycieczki szkolne i przedszkolne, rajdy, pierwsze niewinne randki, zapach jeziora, lasu i wszystkich pór roku - niezapomniane przygody, szaleństwa, pielęgnowane w głębi serca wspomnienia, piękne życie ukryte w Krainie Mazurskich Lasów - kto raz ją pokochał, nigdy nie przestanie za nią tęsknić

>>> No nie, toż to skandal, kto wydał na to zgodę.Taki krajobraz zbezcześcić i klimat. Nie, skandal!!!!

>>> Strasznie zniszczyli!!! O zgrozo!!!

>>> Nie zdziwię się jak wkrótce powstanie tam MOP, bo coś było wspomniane o nim przed remontem drogi.

>>> Tak pięknie tam było...

>>> Masakra! Taki piękny był ten las...

>>> Wygląda teraz jak pustynia. Szkoda drzew.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Teofil Lurtek #2713048 | 176.221.*.* 9 kwi 2019 14:32

  pozyskali kilkanaście może kilkadziesiąt metrów drewna a zniszczyli przepiękne miejsce, miejsce spacerów, miejsce oddechu w imię tej planowej gospodarki z tej pazerności te pseudo lasy państwowe zniszczą i wykarczują wszystko !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. rumcajs #2712967 | 88.156.*.* 9 kwi 2019 13:22

   Egger potrzebuje materiału ...a dobra zmiana kasy i wszystko jasne..

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. las #2712960 | 188.146.*.* 9 kwi 2019 13:16

   Ścieżka dydaktyczna pt: " Jak wyrąbać las dla kasy"

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. tarot #2712954 | 88.156.*.* 9 kwi 2019 13:13

    Niestety wszędzie tną ...Egger Biskupiec potrzebuje materiału...

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

   2. ekolog #2712937 | 81.15.*.* 9 kwi 2019 12:59

    Mebelki ładne chciałoby się mieć w domku.A one same nie rosną tylko trzeba je zrobić z wyciętego drzewa.A papierek do pupy też z drzewa.Można by gazetą ale ona też z drzewa.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (7)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5