Będą opłaty za korzystanie z pomostów na Jezioraku

2019-03-28 09:29:31 (ost. akt: 2019-03-28 09:33:58)
W 2018 roku z pomocą tzw. „barki - śmieciarki” z jeziora wywieziono ponad 130 metrów sześciennych śmieci

W 2018 roku z pomocą tzw. „barki - śmieciarki” z jeziora wywieziono ponad 130 metrów sześciennych śmieci

Autor zdjęcia: www.powiat-ilawski.pl

Aby utrzymać pierwotny standard wypoczynku nad wodami jeziora Jeziorak, w sezonie 2019 wprowadzona zostanie opłata za korzystanie z pomostów należących do Związku Gmin „Jeziorak”. Opłata będzie pobierana w formie obowiązkowej winiety o wartości 50 zł.
Decyzja ta została poprzedzona konsultacjami ze środowiskami żeglarskimi. Całość środków pozyskanych z winiet zostanie przeznaczona na odbudowę i podnoszenie standardu funkcjonowania systemu na Jezioraku.

Od 2008 roku na jeziorze Jeziorak funkcjonuje projekt pn. „Rozwój infrastruktury turystycznej wokół jeziora Jeziorak.” 11 lat temu Związek Gmin „Jeziorak” oddał do użytku ponad 350 miejsc postojowych przy 9 pomostach stacjonarnych i 18 pomostach pływających wraz z infrastruktura sanitarną – toaletami i pojemnikami na odpady stałe. Specjalnie do odbioru nieczystości została wybudowana barka asenizacyjna, tzw. „śmieciarkę”, która w sezonie żeglugowym dopływa do każdego z pomostów należącego do Związku Gmin. Pracownicy barki zabierają śmieci i oczyszczają toalety. Jest to najbardziej efektywny sposób ograniczania negatywnego wpływu osób wypoczywających nad Jeziorakiem, a w szczególności na wyspach. Wystarczy nadmienić, że w 2018 roku z jeziora wywiezionych zostało ponad 130 metrów sześciennych śmieci.

Ze względu na wygodę i bezpieczeństwo postój przy pomostach ZGJ stał się najpopularniejszą formą wypoczynku na Jezioraku. Stworzona infrastruktura jest w stanie zapewnić miejsce postoju dla większości jednostek pływających po Jezioraku. Na długości całego jeziora, w najbardziej malowniczych i popularnych miejscach, takich jak Wyspy Gierczaki, Wyspa Lipowa, Wyspa Łąkowa czy też Półwyspy Żabi Róg i Indyjski znajdują się pomosty Związku Gmin.

To jedyny w Polsce taki projekt, za który Związek Gmin w 2010 został laureatem prestiżowego ogólnopolskiego konkursu „Przyjazny Brzeg.”

Ogromna popularność wśród żeglarzy oraz ponad 10 lat funkcjonowania pomostów Związku Gmin Jeziorak spowodowały, że uległy one znacznemu zużyciu i pomimo przeznaczania z roku na rok coraz wyższych kwot na funkcjonowanie systemu konieczne jest poszukiwanie nowych źródeł finansowania.

Na początku marca odbyły się konsultacje z przedstawicielami branży żeglarskiej i wspólnie wskazano potrzebę wprowadzenia opłat za postój przy pomostach i utrzymanie funkcjonowania systemu. Podkreślano jak ważne dla naszego regionu jest istnienie tego systemu i jak wiele wymiernych korzyści on przynosi. Korzyści nie tylko turystycznych i gospodarczych, ale przede wszystkim korzyści środowiskowych.

Koszty odbioru śmieci i odpadów płynnych pokrywane są w całości z budżetu Związku Gmin, ale aby utrzymać pierwotny standard wypoczynku nad wodami jeziora Jeziorak, w sezonie 2019 wprowadzona zostanie opłata za korzystanie z pomostów ZG „Jeziorak”. Opłata będzie pobierana w formie obowiązkowej winiety o wartości 50 zł.

Sprzedaż winiet będzie prowadzona w większości portów i przystani znajdujących się na całej długości jeziora Jeziorak. Pełna lista miejsc, gdzie można je nabyć znajduje się na stronie www.zwiazekgmin.eu. Winiety będą również do nabycia u pracowników jednostki asenizacyjnej, którzy posiadają także uprawnienia do kontroli.

Całość środków pozyskanych z winiet zostanie przeznaczona na odbudowę i podnoszenie standardu funkcjonowania systemu na Jezioraku.

Dołóżmy wspólnie wszelkich starań, aby system ten działał wydajnie i by minimalizował negatywny wpływ jaki nasz wypoczynek ma na środowisko naturalne!

Do zobaczenia nad Jeziorakiem!

Źródło: powiat-ilawski.pl/ Związek Gmin Jeziorak

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5