Dawid Kopaczewski: Zapraszam do tworzenia lokalnego prawa

2019-02-01 18:25:58(ost. akt: 2019-02-04 15:10:30)
Burmistrz Dawid Kopaczewski twierdzi, że inicjatywa uchwałodawcza będzie dobrą lekcją demokracji

Burmistrz Dawid Kopaczewski twierdzi, że inicjatywa uchwałodawcza będzie dobrą lekcją demokracji

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Od obecnej kadencji mieszkańcy mają możliwość przygotowywania swoich projektów uchwał, którymi będą musieli zająć się radni. W styczniu w Iławie zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
W poprzedniej kadencji samorządy, które chciały umożliwić mieszkańcom wnoszenie własnych inicjatyw uchwałodawczych, musiały same podejmować w tym zakresie stosowne uchwały, lub zmieniać statut gminy. Obecnie, od początku kadencji 2018 - 2023, to ustawodawca, czyli mówiąc krótko Sejm, wprowadził obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Lokalne samorządy mają teraz jeszcze większą możliwość zapraszania mieszkańców do tworzenia lokalnego prawa i wpływania na swoją małą ojczyznę.

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza, to nic innego, jak wnoszenie pod obrady rady miasta lub gminy własnych uchwał.
Żeby wnieść projekt uchwały, należy spełnić kilka bardzo ważnych warunków.
Po pierwsze pod projektem musi się podpisać odpowiednia liczba osób: w gminie do 5000 mieszkańców co najmniej 100 osób, do 20 000 mieszkańców co najmniej 200 osób, a powyżej 20 000 mieszkańców co najmniej 300 osób.

Rada ma obowiązek zając się przygotowanym przez grupę mieszkańców projektem podczas najbliższej sesji po jego złożeniu, nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od daty złożenia projektu.
- Bardzo się cieszę, że taka inicjatywa jest dostępna dla mieszkańców - mówi Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy. - Projekt uchwały nie może dotyczyć spraw, dla których ustawy zastrzegają wyłączność inicjatywy uchwałodawczej dla burmistrza, a wachlarz jest bardzo szeroki. Od spraw oświatowych, przez podatki do spraw kulturalnych - wyjaśnia Kopaczewski i sam przypomina, jak wyglądały jego lekcje samorządności i demokracji.
- Mieszkańcy będą mogli "od środka" poznać proces uchwałodawczy - mówi Kopaczewski. - Ja uczyłem się tego na budżecie obywatelskim. To będzie bardzo cenna lekcja. Zachęcam wszystkich, aby wspólnie z radą i burmistrzem tworzyli lokalne prawo.

Projekty uchwał przygotowane przez grupy mieszkańców trafią najpierw do radcy prawnego ratusza, który określi zgodność jego treści z obowiązującym prawem. Gdy opinia prawa będzie pozytywna, projekt trafi pod obrady rady.
- Służymy pomocą w przygotowywaniu projektów, ale ostateczna decyzja zawsze należy do rady - dodaje burmistrz Kopaczewski.
Podczas ostatniej sesji iławskiej rady radni przyjęli uchwałę, regulującą obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Uchwała była poprzedzona konsultacjami społecznymi. Tylko od jednej grupy nieformalnej wpłynęły uwagi.

tow
t.wiecek@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. swojak #2674130 | 176.221.*.* 2 lut 2019 12:29

    A gdzie inwestycje. oto macie typowe mydlenie oczu. stanowienie prawa iławskiego.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Hmmmmy #2673856 | 86.22.*.* 1 lut 2019 21:49

    Dawid w tobie krzta nadziei

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5