Cena poszła w dół. Drugie podejście do próby sprzedania dwóch iławskich zabytków

2019-01-08 10:42:32(ost. akt: 2019-01-08 14:45:30)
Ktoś chętny na zabytkową willę przy ul. Mazurskiej 2? Wadium należy wpłacić do 18 stycznia

Ktoś chętny na zabytkową willę przy ul. Mazurskiej 2? Wadium należy wpłacić do 18 stycznia

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Pod koniec stycznia w ratuszu odbędą się ustne przetargi na zbycie dwóch zabytkowych nieruchomości w Iławie. Mowa o kamienicy przy ul. Ostródzkiej 2 oraz willi przy ul. Mazurskiej 2. W obu przypadkach, w porównaniu z pierwszym wywołaniem, cena poszła w dół o 20%.
To już druga próba sprzedaży — w drodze przetargu — nieruchomości znajdujących się w miejskim rejestrze zabytków. Zdaniem wielu, to perełki iławskiej architektury (choć trzeba przyznać, że willa przy ul. Mazurskiej 2 jest dużo cenniejsza, o czym choćby świadczy cenna wywoławcza nieruchomości), które nie powinny zostać sprzedane, tylko odrestaurowane i dalej powinny znajdować się w zasobach miasta Iława.

Problem jest jednak taki, że remont tego typu nieruchomości pochłania ogromne kwoty pieniędzy, a ratusza aktualnie (i pewnie w przyszłości też) nie stać na przeprowadzenia takich prac. Już za poprzedniej kadencji rady miasta, gdy stanowisko burmistrza Iławy piastował Adam Żyliński, postanowiono wystawić oba budynki na sprzedaż w drodze przetargu ustnego.

— Urzędu miasta nie stać na remontowanie tych bardzo ładnych, ale już zniszczonych obiektów. Dlatego też będziemy się sukcesywnie pozbywać uciążliwych dla nas nieruchomości — mówił na naszych łamach na początku 2018 roku Wiesław Pieńczewski, kierownik wydziału gospodarki mieniem komunalnym w urzędzie miasta w Iławie.

Wydaje się to logicznym rozwiązaniem, a przykładem, że dla zabytków z Iławy często lepiej jest, gdy trafiają w prywatne ręce, jest choćby kamienica przy ul. Kościuszki 14. Dawna Skarbówka, po latach "życia" w stanie odrapania i powolnej dewastacji w końcu odzyskała blask i od jakiegoś już czasu cieszy oko, a nie kole.

Zlokalizowana na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej willa przy ul. Mazurskiej (rok budowy: 1921, powierzchnia użytkowa: 290 m2) po raz pierwszy na sprzedaż została wystawiona pod koniec października 2018. Pojawiły się osoby/firmy zainteresowane nabyciem nieruchomości, nawet zwiedzały budynek, jednak nikt nie wpłacił wadium wynoszącego 10% ceny wywoławczej — więcej na ten temat w artykule tutaj. A cena ta jeszcze w październiku wynosiła 1 700 000 złotych. Teraz ma dojść do drugiego przetargu, tyle że cena wywoławcza zmalała o 20% i obecnie wynosi 1 390 000 zł brutto. Wadium (139 tys. zł) należy wpłacić do 18 stycznia 2019, a do licytacji ma dojść w czwartek 24 stycznia o godz. 10.00.

Znajdująca się nieopodal jeziora Jeziorak willa wydaje się być bardzo łakomym kąskiem, ewentualny nabywca stałby się właścicielem budynku położonego w pięknej okolicy. Pytanie tylko, czy tym razem będą chętni?
Zdjęcia willi przy ul. Mazurskiej 2 zamieszczaliśmy, gdy w cyklu prezentującym zabytki Iławy przybliżaliśmy historię i klimat osiedla, na którym się znajduje.
PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ: Zabytki Iławy: historia willi przy ul. Sienkiewicza 10 i jej pięknej okolicy

Trochę inaczej sytuacja wygląda z budynkiem przy ulicy Ostródzkiej 2 (rok budowy: ok. 1930, powierzchnia użytkowa: 351 m2, teren zabudowy usługowej nieuciążliwej). We wtorek 30 października poprzedniego roku doszło do pierwszej licytacji, bo też jedna osoba — iławski przedsiębiorca Andrzej Dzieniszewski — wpłaciła wynoszące również 10% wadium. Cena wywoławcza wynosiła wówczas równy 1 000 000 zł.

Zabytkowy, ale już mocno zniszczony budynek, biznesmen chciałby zaadaptować na potrzeby biur swoich firm. Do sprzedaży jednak nie doszło, bo Dzieniszewski — już podczas licytacji — stwierdził, że cena jest za wysoka jak na aktualny stan nieruchomości położonej tuż przy drodze krajowej nr 16, nad rzeką Iławka, w sąsiedztwie cmentarza komunalnego. W zakres transakcji wchodzi także okalająca budynek działka o powierzchni 16 arów, a istnieje jeszcze możliwość dokupienia pasa ziemi (zieleni) od strony rzeki. Wadium wróciło na konto iławianina, który zapowiedział jednak, że w przypadku obniżenia ceny jest w stanie nawet następnego dnia ponownie stanąć do licytacji i kupić budynek.

Podobnie jak w przypadku willi na os. Mazurskim, także tu cena poszła w dół o 20 % i wynosi teraz 800 000 tys. zł. Wadium (80 tys. zł) należy wpłacić do 17 stycznia, a sama licytacja zostanie przeprowadzona w środę 23 stycznia o 10.00. Według naszych informacji, nie tylko Andrzej Dzieniszewski interesuje się kupnem położonego nad Iławką budynku.

Przypominamy, że już w przeszłości również o kamienicy przy ul. Ostródzkiej 2 pisaliśmy przy okazji prezentacji zabytków Iławy.
PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ: Kamienica przy ul. Ostródzkiej 2, kolejny zabytek czekający na remont.

Natomiast o niedoszłej sprzedaży informowaliśmy TUTAJ.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. alekss #2657881 | 83.9.*.* 8 sty 2019 11:50

    nikt rozsądny nie da takiej ceny, bo zabytek wymaga wielkich kosztów odbudowy czyli koszt zakupu x 5 co najmniej

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. alekss #2657873 | 83.9.*.* 8 sty 2019 11:47

    taaak pod koniec października 2019 ta willa (sic) była baaaardzo za droga

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5