Google tłumaczy, skąd na mapie Iławy wzięło się Ciapkowo. Pyta, czy chcemy poprawić ten błąd

2018-03-29 16:20:26 (ost. akt: 2018-04-03 11:04:50)
Plan Iławy w przeglądarce Google, a na nim... Ciapkowo!

Plan Iławy w przeglądarce Google, a na nim... Ciapkowo!

Pamiętacie artykuł sprzed kilku dni, gdy to opisaliśmy, że na googlowskiej mapie Iławy jako nazwa os. Lubawskiego widnieje — nie wiadomo dlaczego — Ciapkowo? Wiemy już, jak mogło dojść do tego błędu.
Na początek, dla tych którzy nie czytali, podajemy aktywny link do tekstu Ciapkowo — tak wg mapy Google nazywa się os. Lubawskie w Iławie.

Pokrótce tylko wyjaśnimy, że chodzi o pewną nieścisłość, na którą natrafiliśmy przeglądając mapę Iławy na stronie Google. Jako nazwa południowo-wschodniej części miasta (os. Lubawskie) widniało Ciapkowo. Co ciekawe, żadna inna część miasta nie ma na tej mapie nadanej nazwy własnej. Nie ma Podleśnego, Starego Miasta, Lipowego Dworu, nie ma Gajerka. Jest natomiast, nie wiadomo skąd, Ciapkowo (choć czcionka bardziej pasuje do nazwy wsi, a nie osiedla czy dzielnicy).

Próbowaliśmy dojść, między innymi posiłkując się wiedzą naszych lokalnych historyków, skąd ta nazwa i jak mogła ona trafić na plan miasta. Najbardziej prawdopodobna wydawała się wersja mówiąca o tym, że to miłośnicy geocachingu (zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS), którzy w tej okolicy mają jedną ze swych "skrytek", sami zgłosili Ciapkowo do zespołu zajmującego się nanoszeniem nazw własnych na mapy googlowskie.

Zgłosiliśmy się również do biura prasowego Google Polska, aby rozwikłać tę zagadkę. Jak nam przekazała Małgorzata Borawska, ta wersja jest bardzo możliwa.
— Często zdarza się tak, że nasi użytkownicy sami zgłaszają do odpowiedniego zespołu swoje propozycje nazw własnych. Tak też było zapewne w tym przypadku — mówi Małgorzata Borowska.

— Jeżeli nazwa tego osiedla wcześniej brzmiała inaczej to najprawdopodobniej ktoś musiał zgłosić ją jako błędną. Jeżeli woleliby państwo powrócić do nazwy Osiedle Lubawskie prosimy o zgłoszenie, że obecna nazwa jest nieprawidłowa — dodaje rzeczniczka, która przy okazji podesłała link do instrukcji, jak to można zrobić. Oto on: https://support.google.com/maps/answer/3094088?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=pl.

No to jak, Drodzy Czytelnicy, poprawiamy? Czy może w ogóle warto usunąć Ciapkowo z mapy Iławy? Co o tym myślą najbardziej zainteresowani, czyli mieszkańcy os. Lubawskiego? Macie czas, aby się nad tym zastanowić. Link działa.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2476807 | 83.6.*.* 3 kwi 2018 11:26

  To może przy okazji niech znajdą na mapie ulicę Piastowską... Ziemowita ciut za długa

  odpowiedz na ten komentarz

 2. andrzej #2474545 | 217.17.*.* 30 mar 2018 10:37

  ale błędów w pisowni to już nie było komu poprawić...

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Jóźwa #2474000 | 176.248.*.* 29 mar 2018 18:24

  Ciapkowo to przecież piękna nazwa całej zacofanej ściany wschodniej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5