Muzeum interaktywne w Działdowie zrobiło wrażenia na wycieczkowiczach

2016-03-10 11:06:13 (ost. akt: 2016-03-10 11:18:13)

Autor zdjęcia: Archiwum udostępnione przez Dariusza Paczkowskiego

W sobotę 5 marca odbyła się historyczna wycieczka do Działdowa. Organizatorami i prowadzącymi byli oczywiście Dariusz Paczkowski i Michał Młotek.
Ekipa z Iławy przyjechała do Działdowa autokarem, a mowa o około 50 osobach. W drodze do Działdowa wycieczka zatrzymała się w urokliwej wsi Dąbrówno. Posiada ona rynek oraz ratusz, co jest prawdziwym ewenementem. Kolejną ciekawostką związaną z tą miejscowością jest fakt, że znajduje się tam jedna z niewielu ocalonych synagog, którą wycieczkowicze obejrzeli z zewnątrz.

Ruszyliśmy w sobotni poranek o godz. 8:30. Już na miejscu w Działdowie zorientowaliśmy się, że w ślad za nami podążali kolejni wycieczkowicze swoimi prywatnymi autami. Okazało się w finale, że uczestników wycieczki zrobiło się aż 70, ku naszej wielkiej radości. Podzieliśmy się na dwie grupy i o godzinie 10:00 pierwsza z nich, składająca się głównie z dzieci i ich opiekunów, rozpoczęła zwiedzanie Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Druga grupa w tym czasie zwiedzała działdowski rynek oraz kościół pod wezwaniem św. Krzyża. Jest to ewangelicki kościół przejęty przez katolików, ale na szczęście zostały zachowane główne elementy wystroju tej świątyni. Potem, już obie grupy, zwiedzały zamek w Działdowie.

Dzięki uprzejmości Ireneusza Mroczka, pracownika muzeum, umożliwiono nam wejście do komnat oraz do więzienia w zamku – mówi Dariusz Paczkowski.
Wśród zwiedzających Działdowo byli goście nie tylko z Iławy, ale także z Olsztyna, Susza, Ostródy i Starego Dzierzgonia.

Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni tym, co zobaczyli w muzeum. Jest to jedyna placówka w Polsce, która w taki sposób ukazuje historię państwa zakonnego. Do roku 2018 interaktywne muzeum udostępnia swoje ekspozycje bezpłatnie, a Ireneusz Mroczek zawsze w sposób szczególnie serdeczny wita wycieczki z Iławy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wyprawie – mówi Dariusz Paczkowski.
— Osobom, którym tym razem nie udało się pojechać, gwarantujemy, że taka wycieczka jeszcze się powtórzy.


m.rogatty@gazetaolsztynska.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5