Maciej Góraj jest nowym szefem chirurgii urazowej

2016-02-01 11:12:46(ost. akt: 2016-02-01 14:28:35)
Lekarz chirurg-ortopeda Maciej Góraj

Lekarz chirurg-ortopeda Maciej Góraj

Autor zdjęcia: Tomasz Więcek

Uśmiechnięty, pełen zapału do pracy i z dystansem do samego siebie. Lubi biegać, kocha swoją pracę i doskonale gotuje. Zawsze znajduje czas na rozmowę z pacjentem i ma z nim doskonały kontakt. Maciej Góraj, nowy szef iławskiej ortopedii.
Nowy koordynator Oddziału Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej iławskiego szpitala od zawsze chciał być lekarzem. Już w szkole podstawowej wiedział, że ortopedia to to, co zawodowo da mu największą satysfakcję.

Chciał być kucharzem
- Wiem, że to zabrzmi banalnie, ale zawsze chciałem być lekarzem – mówi Maciej Góraj. Choć nie ukrywa, że miał krótki okres słabości i myślał, aby lekarski kitel zastąpić kitlem szefa kuchni. Chciał gotować - zawodowo. Teraz zawodowo leczy ludzi, a gotuje z przyjemnością, dla rodziny i przyjaciół. Ostatnio przyrządził pierś z kaczki w sosie z czerwonej porzeczki. Mówi, że smakowało.

Ortopedia jest największą pasją iławskiego lekarza. Kocha ją i poświęca jej bardzo dużo czasu. Gdy pytam dlaczego, odpowiada krótko: bo jest ciekawa, bo jest to chirurgia.
Dodaje jednak: nie wymaga grzebania w brzuchu, co nie jest chyba fajne (uśmiech). Praktycznie za każdym razem jest to coś innego, szczególnie w części traumatologicznej.
W gabinecie koordynatora nie ma przepychu. Ot, biurko, stolik i krzesła dla gości, dwie, może trzy szafki. Na biurku za to dokumentacje medyczne pacjentów, w komputerze wyświetlone zdjęcia RTG. Jest wyjątkowo skromny i ma ogromny dystans do samego siebie. W jego rękach często spoczywa przyszłość innych ludzi. Koordynator ortopedii zdaje sobie z tego sprawę i być może właśnie dlatego ma do swojej pracy tak duży szacunek.
Istotne jest to, by za każdym razem jak leczy się człowieka, myśleć że wpływa to na jego dalsze losy – mówi. - Że nie może być tak, że może człowiek [lekarz – przyp. aut.] ma gorszy dzień, że się spieszy i zrobi coś nie tak, co dla pacjenta może mieć konsekwencje na dalsze życie.

Planuje rozwój

Nowy koordynator ma duże plany wobec oddziału, jednak mówi o nich, póki co, dosyć zachowawczo.
- Zmiany następują ciągle w ortopedii, w związku z tym również na oddziale muszą one następować – mówi. - Mam nadzieję, że będziemy się szkolić w jak najszerszym wymiarze, by być na bieżąco i by wprowadzać nowe procedury, lub by ulepszać te z których korzystamy. Rozwój jest bardzo dynamiczny i bez śledzenia zmian pozostaniemy w tyle. Mam nadzieję, że z czasem pozyskamy nowych rezydentów, ponieważ mamy jeszcze 2 wolne miejsca do szkolenia. Nowy koordynator nie zdradza jednak, kiedy i jakich zmian możemy się spodziewać. Pewne jest jedno, skoro Maciej Góraj przekonał w grudniu do swojej kandydatury komisję konkursową, to znaczy, że od dyrekcji dla swoich planów otrzymał zielone światło.

Człowiek wielu pasji
Jak pisaliśmy wyżej, największą pasją nowego koordynatora iławskiej ortopedii jest jego praca. Jednak w wolnym czasie poświęca się gotowaniu (o tym też wyżej) oraz bieganiu.
- Biegam regularnie od kilku już lat – mówi. Rocznie potrafi przebiec nawet ponad 1000 kilometrów. Startuje w półmaratonach. A maraton dookoła jeziora Wigry ukończył razem z żoną.
Jest iławianinem. Tu ukończył szkołę podstawową i liceum. Medycynę studiował w Gdańsku. Lubi polską muzykę, jak mówi byle była dobra. Zasłuchuje się w Lao Che, bo docenia ambitnie napisane teksty.
Pytany o wiek, mówi: właśnie kończę 4 dekadę życia, więc zmienia mi się cyfra wiodąca, nie jest to powód do radości. I się uśmiecha.


Lekarze oddziału
Bohdan Łubieński, Erwin Goleń, Jan Szypuła, Paweł Grzesiński – rezydent, Piotr Ćwik, Włodzimierz Czupryński, Jan Kudyk, Cezary Kuciński


Harmonogram pracy oddziału:
•  7:30 –   8:30 Śniadanie
•  8:00 – 10:00 Obchód lekarski
•  8:00 – 14:00 Zabiegi
• 12:00 – 13:00 Obiad
• 12:00 – 19:00 Odwiedziny Bliskich Chorych
• 17:00 – 18:00 Kolacja
• 22:00 – 06:00 Cisza Nocna


Opis Oddziału:
Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego w Iławie funkcjonuje od 1962 roku, dysponuje 26 łóżkami. Rocznie w oddziale hospitalizowanych jest ok. 1200 pacjentów. W 2011 oddział przeszedł gruntowną modernizację, zmieniając lokalizację, przy tej okazji wyposażony został w specjalistyczne łóżka ortopedyczne, dzięki którym możliwa jest lepsza pielęgnacja pacjentów. Oddział mieści się na drugim piętrze głównej bryły szpitala.


Usługi realizowane w oddziale:
W Oddziale wykonywane są zabiegi operacyjne związane z urazami w pełnym zakresie z wykorzystaniem gwoździ śródszpikowych ryglowanych, płytek kątowo blokowanych. Wykonuje się protezoplastyki stawów biodrowych i kolanowych, zarówno w technice cementowej, bezcementowej i hybrydowej, również z augumentacją ceramiczną oraz protezoplastyki rewizyjne. W przypadkach urazowego zniszczenia głowy wykonywane są protezoplastyki głowy kości promieniowej. Oddział posiada w dyspozycji rentgen śródoperacyjny, stosuje także terapię komórkami macierzystymi GPS. Oddział przeprowadza również zabiegi naprawcze po złamaniach kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego, jeżeli nie są powikłane objawami neurologicznymi. Wykonuje dużą ilość zabiegów artroskopowych stawów kolanowych i barkowych, w tym rekonstrukcję więzadeł krzyżowych oraz inne zabiegi rekonstrukcyjne i naprawcze, np. plastykę koślawych paluchów. Zapewnia również wczesną rehabilitację przy łózku pacjenta. Oddział posiada zdolność szkolenia w zakresie specjalizacji z ortopedii. Personel lekarski prowadzi również przyszpitalną Poradnię Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Iławie i filię w Lubawie oraz poradnię preluksacyjną, gdzie wykonuje badania USG stawów biodrowych u noworodków. Oddział zapewnia 24-godzinny dyżur ostry.


Autor: Tomasz Więcek, Szpital Powiatowy W Iławie


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. MARIUSZ #1921822 | 213.73.*.* 1 lut 2016 13:34

    gratuluję , dobrze mi się pracowało z tym lekarzem na ZRM

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. Pacjent #1921801 | 82.160.*.* 1 lut 2016 13:11

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. W mojej opini zarozumiały nie dający powiedzieć sobie ze robi źle i zamknięty na opinie innych lekarzy poprostu burak

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5