Ośrodek "Rodzina" już w nowym obiekcie

2015-10-23 15:48:10(ost. akt: 2015-10-23 16:35:00)
Prezes centrum medycznego Roman Żuralski (w środku) w towarzystwie lekarzy - udziałowców spółki

Prezes centrum medycznego Roman Żuralski (w środku) w towarzystwie lekarzy - udziałowców spółki

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Dziś nastąpiło uroczyste otwarcie nowoczesnego centrum medycznego dla pacjentów Podstawowej Opieki Medycznej w Iławie. Mowa o Ośrodku Zdrowia "Rodzina". Już od poniedziałku 26 października pacjenci będą przyjmowani w nowym obiekcie.
Takich tłumów gości dawno nie było w Iławie. Nic dziwnego wszak jedna z głównych przychodni w mieście otworzyła swoją nową siedzibę przy Alei Jana Pawła II 14. Już od godziny 12 przybywali na miejsce zaproszeni goście i zainteresowani inwestycją mieszkańcy. Godzinę później nastąpiły okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości, uroczyste przecięcie wstęgi i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Goście zwiedzali obiekt, a wszystko to okraszone było muzycznie - czas umilała młoda skrzypaczka. Tego dnia przy nowej przychodni odbywała się otwarta zabawa plenerowa dla mieszkańców Iławy.


23 tysiące zarejestrowanych pacjentów z miasta i gminy
Z opieki lekarskiej Ośrodka Zdrowia "Rodzina" korzysta 23 tysiące pacjentów z miasta Iława i z gminy wiejskiej Iława. Ośrodek dysponuje trzema przychodniami: główną w Iławie dotychczas przy ul. Wiejskiej w Iławie oraz w Rudzienicach i Ząbrowie (do tego dochodzą jeszcze gabinety rehabilitacyjne mieszczące się w iławskiej hali sportowo-widowiskowej). Spółka medyczna, której prezesem jest lekarz Roman Żuralski, by móc się rozwijać, musiała podjąć wyzwanie i przenieść główną przychodnię z ul. Wiejskiej do nowego obiektu, przestrzennego i na pewno bardziej przyjaznego pacjentom. Nowa siedziba powstała przy obwodnicy północnej Iławy, pomiędzy ulicami Ostródzką i Dąbrowskiego. W budynku przy ul. Wiejskiej zwyczajnie brakowało miejsca.


Stawiają na diagnostykę
Prezes Ośrodka Zdrowia podczas spotkania z dziennikarzami poinformował, że zaczyna się dla ośrodka nowe życie, ciekawsze i z większymi możliwościami. Co miał na myśli? Szeroko rozumiany rozwój w dziedzinie diagnostyki - już zakupiony został nowy aparat rentgenowski, który lada dzień będzie do dyspozycji pacjentów. Jako priorytet kadra Ośrodka stawia także badania kardiologiczne - echo serca, spirometrię i badanie wysiłkowe. To wszystko będzie na miejscu. W Ośrodku mają odbywać się także szkolenia dla młodych lekarzy rodzinnych.


Obiekt ma 1200 m2

Ośrodek ma do dyspozycji osiem gabinetów lekarskich, Punkt Szczepień (osobne wejście) oraz gabinety dla specjalistów. To wszystko mieści się na 1200 metrów kwadratowych. Dla porównania powierzchnia "Rodziny" przy ul. Wiejskiej wynosiła 260 metrów kwadratowych. Sama praca Ośrodka nie zmieni się. Po godzinie 15:00 odbywać się będą dyżury lekarskie.


To spełnienie marzeń
— Budowa nowej siedziby to spełnienie wieloletnich marzeń o firmie medycznej z prawdziwego zdarzenia — mówił na początku budowy ośrodka Roman Żuralski, współwłaściciel ośrodka zdrowia. — Po wielu latach wyrzeczeń i walki o lepsze warunki świadczenia opieki medycznej był to cel wielu lekarzy. W 1999 roku założyli oni spółkę zgodnie z intencją ustawodawcy, że opieka lekarza rodzinnego opiera się o własność prywatną bazy usług, a usługa finansowana jest ze środków publicznych. To był manewr polityczny w celu przerzucenia odpowiedzialności na trudny sektor usług medycznych - na medyków z wyobraźnią o własnej przyszłości — oceniał wówczas Żuralski.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5