Picasso i jego grafiki w poniemieckim schronie w centrum Giżycka
2023-01-23 09:59:46(ost. akt: 2023-01-23 10:47:06)
Powstająca od kilku lat Galeria Sztuki Schron Giżycko już niebawem otworzy swoje wrota przy Placu Grunwaldzkim w centrum miasta. Niebawem zagoszczą tam grafiki Pabla Picassa.
Jeszcze kilka tygodni temu Galeria Sztuki Schron Giżycko informowała o postępujących pracach wewnątrz obiektu i pojawieniu się w środku pomieszczenia pieca kaflowego przywiezionego z Podlasia oraz drzwi ze schronów z Torunia. Jak się okazało po odsłonięciu wejść do obiektu, drzwi do schronu zaginęły i aby zachować autentyczność miejsca udało się sprowadzić drzwi ze schronów przeciwatomowych toruńskich zakładów Elana. Gotowe wejścia wraz z drzwiami można podziwiać na Placu Grunwaldzkim.
Przed inwestorem sporo pracy, ale każdy dzień przybliża nowy obiekt do finału. Galeria zlokalizowana w zabytkowym schronie w centrum miasta niedługo otworzy się dla zwiedzających. Planowany termin to majówka 2023.
- Z komina już leci dym, budynek powoli ożywa. Stare belki więźby prezentują się imponująco na tle czerwonej cegły. Dach praktycznie jest już skończony, a przy wejściu pojawiły się nowe, dębowe drzwi, które także mają swoją historię - przyjechały z pałacyku Alberta Stillera w Aleksandrowie Łódzkim - informuje inwestor - kolekcjoner i miłośnik sztuki Dariusz Matyjas, szef Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress.
Picasso w Giżycku? Dlaczego nie! Jak zapowiada Dariusz Matyjas już niedługo grafiki Picassa zobaczymy w giżyckim Schronie. Wszystkie prace pochodzą z kolekcji prywatnej Dariusza Matyjasa.
- Pabla Picassa przedstawiać nie trzeba. Uznany jest za jednego z największych i najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Litografia - technika stosowana przez Picassa wymaga wykonania rysunku na specjalnie przygotowanym kamieniu, a następnie wytrawienia powierzchni kamienia mieszanką kwasu i gumy arabskiej. W ten sposób na rysunku powstają miejsca chłonące farbę drukarską i takie, które farby nie przyjmują. Odbitki powstają przez położenie wilgotnego papieru na kamieniu i przyciśnięciu specjalną prasą litograficzną - wyjaśnia kolekcjoner.
Reprezentatywna kolekcja zawiera dzieła sztuki polskiej i światowej. Są w niej dzieła Starych Mistrzów: sztychy Rembrandta, Durera, Chodowieckiego. Klasyków sztuki reprezentuje Picasso, Dali, Lautrec. Sztuka współczesna to Beksinski, Olbiński, Toral, Keil. Większość prac, to oryginalne dzieła artystów, sygnowane własnoręcznie lub na autorskich matrycach. W giżyckim poniemieckim schronie - nowej galerii sztuki w mieście nad Niegocinem - kolekcjoner planuje organizację wystaw stałych i okresowych, a także prezentację pamiątek dawnego Giżycka, artefaktów ze zbiorów historyka Jarosława Andrukajtisa i Bohdana Makowskiego.
Renata Szczepanik
Renata Szczepanik
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez