Bariery w sporcie. Konieczna zmiana myślenia

2021-09-21 07:30:45(ost. akt: 2021-09-21 07:47:01)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Wiele obiektów sportowych nie posiada odpowiednich podjazdów, ma zbyt wysoko zamontowane klamki czy włączniki światła, niedostosowane toalety, zbyt wysoko umieszczone tablice informacyjne, brak oznaczeń wizualnych na drzwiach różnych pomieszczeń. Nie tylko przeszkody architektoniczne, jak schody i krawężniki są barierą, także niewłaściwe myślenie o problemach osób niepełnosprawnych.
Projekt „Sport bez barier” z programu Erasmus+ realizował powiat giżycki wspólnie z samorządami z Litwy i Łotwy oraz giżyckim stowarzyszeniem „Szansa”. Okazuje się, że jeszcze wiele obiektów sportowych potrzebuje autentycznych zmian w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnością. W czasie konferencji podsumowującej projekt „Sport bez barier”, która odbyła się 16 września w COS OPO w Giżycku, przedstawione zostały raporty dostępności sportu dla osób z niepełnosprawnością na terenie Giżycka, Alytusa ( Litwa) oraz Kuldigi ( Łotwa).

Fot. arch. PZOSiPO

- W czasie trwania projektu sprawdzona została dostępność architektoniczna dziesięciu obiektów sportowych na terenie Giżycka oraz gotowość nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów do pracy z osobami z niepełnosprawnymi – mówi kierownik projektu Małgorzata Czopińska, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku. - Rodzice osób z różnymi niepełnosprawnościami podzielili się swoimi refleksjami na temat możliwości uczestnictwa swoich dzieci w kulturze fizycznej i sporcie na terenie naszego miasta.

Fot. Renata Szczepanik

Podczas spotkania dyskutowano o znaczeniu sportu bez barier w lokalnym środowisku, w jaki sposób instytucje pracujące w obszarze sportu są w stanie zwiększyć udział osób z niepełnosprawnościami w kulturze fizycznej, jakich narzędzi potrzebują trenerzy oraz nauczyciele wychowania fizycznego, aby zwiększyć udział w kulturze fizycznej i sporcie osób z różnymi niepełnosprawnościami.

- Temat barier w sporcie jest niezwykle ważny – dodaje dyrektor Małgorzata Czopińska. - Dlatego wspólnie wypracowaliśmy rekomendacje dla samorządów, instytucji zajmujących się sportem oraz organizacji pozarządowych, które mogą wpłynąć na wzrost dostępności sportu dla sportowców z niepełnosprawnością na terenie naszego powiatu,a także w regionie Warmii i Mazur. Chodzi między innymi o przeanalizowanie przez jednostkę zarządzającą obiektem sportowym różnorodnych elementów wpływających na możliwość korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne. Istotna jest nie tylko likwidacja barier architektonicznych, ale też komunikacyjnych. Niezwykle ważne jest, by stworzyć w ośrodkach sportu i rekreacji lub innych jednostkach organizacyjnych, które zajmują się sportem, sekcji sportowych w których mogłyby uczestniczyć osoby z niepełnosprawnością. Dziś z zajęć sportowych popołudniowych korzysta niewiele takich osób, ponieważ nie mają takiej możliwości. Niezbędne jest też przeszkolenie nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów w zakresie specyfiki poszczególnych niepełnosprawności i pracy z tą grupą osób.

Fot. Renata Szczepanik

Rekomendacje dotyczą również organizacji kampanii informacyjnych dotyczących znaczenia kultury fizycznej dla zdrowia i funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością, konieczności i szansie udziału w kulturze fizycznej osób z różnymi niepełnosprawnościami zgodnie z ich zainteresowaniami i możliwościami psychofizycznymi.
Renata Szczepanik


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B