Seniorzy zadebiutowali w audycji radia SoVo

2021-07-27 09:29:18 (ost. akt: 2021-07-27 09:38:33)

Autor zdjęcia: arch. Centrum Profilaktyki

Słuchacze Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zadebiutowali w radiu internetowym. Premiera autorskiej audycji giżyckiej redakcji radia SoVo odbyła się 25 lipca z okazji Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Pierwsze szkolenie radiowych reporterów i inauguracja oddziału giżyckiego radia SoVo odbyło się w połowie czerwca w klubie seniora. Przyszli dziennikarze uczyli się podstaw radiowego dziennikarstwa. Dziś swoje umiejętności realizują w swojej rozgłośni.

– „SoVo – dostępne radio internetowe” to innowacyjny projekt którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych – mówi Ewa Ostrowska, dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku. – Projekt oparty jest na uznanej w Europie dobrej praktyce Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych ustanowiony został przez papieża Franciszka 21 stycznia 2021. Święto przypada w czwartą niedzielę lipca. Z tej okazji dziennikarze radia SoVo odwiedzili piknik rodzinny: Bajkowego Lata, przy Świetlicy Socjoterapeutycznej w Giżycku. Zapytali uczestników pikniku: Czego życzą dziadkom i osobom starszym.

– Nasi dziennikarze są bardzo entuzjastycznie nastawieni, choć wiedzą, że przed nimi dużo pracy, ale są chętni do nauki i działania – informuje Ewa Ostrowska, dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku. – Zapraszają pozostałych studentów do współpracy, ale także każde inne chętne osoby. W swoich audycjach planują poruszyć ważne tematy lokalne, które też mają swoje odzwierciedlenie na skalę ogólnopolską, gdyż radio dostępne jest w całym kraju i także za granicą. Warto zaznaczyć, że jest to działalność oparta na wolontariacie. Seniorzy zamierzają też promować na radiowej antenie uniwersytet III wieku oraz swoje miasto - stolicę Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Jest to pierwsza audycja giżyckiej redakcji radia SoVo, którą tworzą osoby związane z Giżyckim Uniwersytetem III Wieku: Jola Brzuszkiewicz (lider, słuchaczka GUTW), Ewa Ostrowska (dyrektor GUTW), Grażyna Pelc (słuchaczka GUTW), Zygmunt Soberski (słuchacz GUTW), Mariusz Kuncer (wykładowca GUTW, prezes Fundacji Kuncer Teatralnie). Już wkrótce kolejne audycje seniorów.

Nagranie można odsłuchać na stronie: https://radiosovo.pl/swiatowy-dzien-dziadkow-i-osob-starszych-piknik-w-gizycku/
rs

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5