Wybieramy SuperSołtysa 2021: Lepiej mi się działa, jak przemawia

2021-02-05 09:50:00(ost. akt: 2021-02-05 11:24:00)
Mirosław Antoniak, sołtys sołectwa Bystry w gminie Giżycko

Mirosław Antoniak, sołtys sołectwa Bystry w gminie Giżycko

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Mirosław Antoniak, sołtys sołectwa Bystry, to mieszkaniec wioski od 30 lat, inicjator akcji ekologicznych i wydarzeń patriotycznych, wielbiciel drużyny harcerskiej "Bystrzaki". Jest szczęśliwy, widząc mieszkańców wspólnie spędzających czas.
— Moi poprzednicy ustawili wysoko poprzeczkę – twierdzi Mirosław Antoniak. – Myślałem, że nie uda im się dorównać. Zdecydowałem się na kandydowanie na sołtysa, bo sprawy sołectwa są dla mnie bardzo ważne. Sołtysowanie na tym polega, żeby być blisko ludzi. Postawiłam na współpracę z Radą Sołecką, wójtem i proboszczem. A ostatnio z Kołem Gospodyń Wiejskich, które powstało u nas dwa lata temu. Dziewczyny są bardzo aktywne. Piszą wnioski na granty, szukają sponsorów, planują różne wydarzenia.

Jak podkreśla sołtys Antoniak, ma wspaniałą pięcioosobową Radę Sołecką, z którą wspólnie omawiają wszystkie sprawy dotyczące wsi i mieszkańców. Planują przedsięwzięcia, zastanawiają się nad wydatkowaniem funduszu sołeckiego, rozmawiają o imprezach dla dzieci, wycieczkach, zabawach, piknikach dla całej wsi.

– Lepiej mi się działa, jak przemawia, bo od tego mam mądrą Radę Sołecką – dodaje pan Mirosław. – W pierwszych latach sołtysowania postawiliśmy na bezpieczeństwo. Chodziło głównie o bezpieczny dostęp mieszkańców do wiejskiej plaży. Udało się zrobić przejście dla pieszych, a także zainstalować barierki przy ulicy. W pobliżu jest szkoła i dużo uczniów. To głównie ze względu na ich bezpieczeństwo zrealizowaliśmy te przedsięwzięcia. Ostatnio samochód wpadł w poślizg i wyłamał cztery barierki, ale na szczęście nikomu nic się nie stało.


Mirosław Antoniak, sołtys sołectwa Bystry w gminie Giżycko


Sołtys dumny jest z drużyny harcerskiej, która od kilku lat działa w Bystrym.
– Mamy drużynę harcerską „Bystrzaki”, w której jest około dziesięciu harcerzy, a drużynowym jest druh Darek z Giżycka – informuje sołtys. – Chcieliśmy ogłosić nabór do drużyny, ale wstrzymaliśmy się ze względu na pandemię. Czekamy na zniesienie obostrzeń. Dbamy o nasze „Bystrzaki”, jak możemy i na ile wystarcza nam pieniędzy. Kupiliśmy dla harcerzy z funduszu sołeckiego namioty, łóżka polowe, żeby mieli swoje i nie musieli nikogo prosić ani pożyczać, jak wyjeżdżają na biwaki.

Wieś ma też drużynę piłkarską, której zawsze licznie kibicują mieszkańcy.
– Organizujemy turnieje piłki nożnej, na które zapraszamy zespoły z sąsiednich sołectw – mówi sołtys Antoniak. – Chcemy odciągnąć dzieci od telewizji i komputerów. W minionym roku po raz czwarty odbył się turniej piłkarski. Nie były ważne miejsca, ale dobra zabawa. Oczywiście ufundowaliśmy zwycięzcom puchary, a każdy piłkarz otrzymał medal.

Jak zaznacza sołtys, cała wieś mobilizuje się przy różnych okazjach. Niezależnie czy jest to wspólna wycieczka, piknik czy prace porządkowe we wsi.
– Cieszy mnie, jak widzę mieszkańców, którzy potrafią spędzać wspólnie czas i to niezależnie młody czy starszy – podkreśla sołtys. – Organizujemy różne przedsięwzięcia. W ubiegłym roku popłynęliśmy statkiem do Mikołajek. To był taki rodzinny rejs. Wzięło w nim prawie sto osób, dzieci z rodzicami, dziadkami. To była wspaniała integracja międzypokoleniowa. Realizujemy pomysły, które nam przyjdą do głowy. Często wyjeżdżamy ze swoim stoiskiem na różne festyny. Tam gdzie nas zapraszają, tam jesteśmy.


Sołectwo liczy 800 mieszkańców, których nie jest trudno, zdaniem sołtysa, zaangażować do ekologicznych akcji. W tym roku wieś pobiła rekord i wygrała bonus.
– Ostatnio zbieraliśmy elektrośmieci i wygraliśmy – mówi z dumą sołtys. – Do zbiórki nie trzeba było nikogo namawiać. Za wygraną planujemy w tym roku rejs do Węgorzewa. Za pierwsze miejsce otrzymaliśmy cztery tysiące złotych i dodatkowo tysiąc za uzbieranie czterdziestu ton. To nasze wspólne osiągnięcie. I wszyscy z wygranej skorzystają.


Sołtys Bystrego dba nie tylko o ochronę środowiska, ale też i zdrowie mieszkańców.
– Udało się nam przy współpracy z wójtem zainstalować oświetlenie ledowe na całym osiedlu – dodaje Mirosław Antoniak. – To duża oszczędność dla gminy. Mamy też plac zabaw z urządzeniami dla dzieci i siłownię zewnętrzną. Przychodzą tu ćwiczyć nawet turyści, chociaż najczęściej można tu spotkać naszych aktywnych mieszkańców.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:




Pilną potrzebą jest urządzenie nowej świetlicy wiejskiej.
– Zamierzamy dbać o dalszy rozwój naszego osiedla – podkreśla sołtys. – Dużo jest jeszcze do zrobienia. Długo czekaliśmy na świetlicę wiejską. Poprzednia świetlica została włączona do szkoły podstawowej. Teraz mamy swoją razem z biblioteką, ale z oficjalnym otwarciem czekamy na koniec pandemii. Zamierzamy się tam wprowadzić i urządzić. I tu należą się podziękowania dla wójta, dzięki któremu nam się to wszystko udało zrealizować. Świetlica będzie wyposażona w kuchnią, kafejkę internetową, pomieszczenie socjalne. I oczywiście bibliotekę. Będzie tam siedziba zespołu „Jarzębiny” i Koła Gospodyń Wiejskich. Każdy kto zechce, znajdzie tam miejsce dla siebie. Jest u nas dużo nowych mieszkańców, którzy przyjeżdżają z Giżycka i okolicznych miejscowości. Bystry to spokojna i przyzwoita wieś, a ludzie są przyjaźni. Ze względu na pandemię nie było kolędy ani spotkań z mieszkańcami, dlatego teraz będę musiał się ze wszystkimi zapoznawać.

Jak zaznacza sołtys, współpraca z mieszkańcami i miejscowym proboszczem układa się bardzo dobrze.
– Ludzie mnie zaakceptowali, a i ksiądz proboszcz bardzo nam pomaga, wspiera we wszystkich działaniach, angażuje się w życie wioski – dodaje pan Mirosław. – Jest tu taka grupa pozytywnie zakręconych panów, takich jak ja. Wspólnie działamy i pomagamy innym. Jestem sołtysem drugą kadencję. Jak zdrowie pozwoli i siły się znajdą, to będę dalej działał.
Renata Szczepanik



SUPERSOŁTYS 2021
Zachęcamy Państwa do udziału w naszej akcji i wspieranie swojego sołtysa. Konkursy na SuperSołtysa 2021 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą SMS-ów nadesłanych w głosowaniu w całym regionie otrzyma tytuł: SuperSołtysa 2021 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego. Głosowanie potrwa do 2 marca 2021 r. do godz. 23.59. Nazwiska kandydatów i zasady głosowania znajdują się na www.gizycko.wm.pl. Koszt 2,46 zł z VAT za SMS.

UWAGA! Wszyscy pełnoletni mieszkańcy wsi zwycięskiego sołtysa na szczeblu powiatowym otrzymają sześciomiesięczną e-prenumeratę "Gazety Olsztyńskiej" z "Gazetą Giżycką", a mieszkańcy wsi sołtysa, który wygra na szczeblu regionalnym - roczną e-prenumeratę.

REGULAMIN AKCJI SUPERSOŁTYS 2021
https://gazetaolsztynska.pl/684222,Super-Soltys-2021.html/






2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5