Wybieramy SuperSołtysa 2021: Emilia Czerwińska, sołtys Bogaczewa

2021-01-23 09:00:00(ost. akt: 2021-01-22 10:21:43)
Emilia Czerwińska sołtysem Bogaczewa jest już czwartą kadencję

Emilia Czerwińska sołtysem Bogaczewa jest już czwartą kadencję

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Wybieramy SuperSołtysa 2021. Dziś przedstawiamy Emilię Czerwińską, sołtyskę Bogaczewa w gm. Giżycko, cenioną i szanowaną w środowisku lokalnym, znaną z konsekwencji i uporu nie tylko w powiecie.
Emilia Czerwińska swoją przygodę z sołtysowaniem rozpoczęła jako dwudziestolatka. Nie mając wiedzy, nie znając obowiązków podjęła się funkcji, którą pełni już czwartą kadencję. Wszystkiego się nauczyła. Zintegrowała mieszkańców, zaangażowała ich do działalności na rzecz rozwoju wsi. Sprawiła, że mieszkańcy aktywnie włączają się w pomoc sąsiedzką i wszystkie inicjatywy lokalne. Bogaczewo, które liczy 286 mieszkańców, jest dziś piękną turystyczną i atrakcyjną miejscowością nad jeziorem Niegocin.
Na co dzień pani Emilia pracuje w Gminnym Zakładzie Komunalnym.


– Jak zaczęło się sołtysowanie w Bogaczewie?
– Mieszkam tu od urodzenia i kocham to miejsce. Kiedyś miałam sprawę do sołtysa, ale ciągle był niedostępny, więc poszłam na zebranie, żeby powiedzieć mu kilka słów, a miałam sporo do powiedzenia. To było zebranie wyborcze. Ktoś zgłosił moją kandydaturę. Tak zostałam sołtysem, choć nie miałam pojęcia o sołtysowaniu. Większość mieszkańców mnie poparła i tak jest do dzisiaj.

– A jak układa się współpraca z mieszkańcami? Czy chętnie angażują się w przedsięwzięcia, pomagają rozwiązywać problemy?
– Mieszkańcy we wszystkim mi pomagają. Od samego początku wspierają mnie i moje pomysły. Są bardzo uczynni i zawsze mogę na nich liczyć. Do kogo się nie zwrócę, to bezinteresownie i za "dziękuję" mi pomaga. Ostatnio mamy problem z odśnieżaniem chodnika we wsi, to ponad dwa kilometry. Służby nie reagują, nie mogę się doprosić. Sąsiad odśnieżył. I tak w wielu sprawach nauczyliśmy się sobie radzić. Sami konserwujemy urządzenia na placu zabaw. Z własnych pieniędzy i sami wyremontowaliśmy świetlicę wiejską i urządziliśmy tam kuchnię, która jest bardzo nam potrzebna.

– Świetlica to serce wioski. Co we wsi się działo, zanim koronawirus zmienił codzienność mieszkańców Bogaczewa?
– Przed pandemią wszyscy się tam spotykaliśmy. Dzieci, rodzice, dziadkowie. Organizowaliśmy tam zajęcia taneczne, gimnastyczne, korepetycje dla dzieci. Jedna z pań była nauczycielką matematyki i bezinteresownie pomagała w nauce naszym najmłodszym. Kilka dni temu rozdawaliśmy dzieciom jogurty i lody, które dostaliśmy od proboszcza z Rydzewa. "Bogaczewiada" miała się odbyć po raz dziesiąty. Nie udało się. Mam nadzieję, że w tym roku zorganizujemy ten wspaniały piknik z kiełbaskami, ogniskiem, muzyką, meczem piłki nożnej i innymi atrakcjami. Każdego roku wiosną i jesienią uczestniczymy w akcji Sprzątania Świata. Organizujemy akcje charytatywne, festyny, wspólne kolędowanie. Nasze panie od wielu lat przygotowują wieniec dożynkowy, każdej wiosny sieją odpowiednie kwiaty i zioła.

– Na co przeznaczacie fundusz sołecki? Jakie ma Pani plany na najbliższe lata?
– Trzecią kadencję działa u nas Rada Sołecka, która bardzo mnie wspiera. Słuchamy mieszkańców, sami też wnosimy propozycje i wspólnie ustalamy, na co przeznaczamy fundusz. W ubiegłym roku zamontowaliśmy lampy solarne na polnych drogach. Czeka nas wymiana urządzeń na placu zabaw, rozbudowa plaży ze strefą relaksu. Nasze hamaki cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców, ale też turystów. Marzy mi się usunięcie trzcinowiska i poszerzenie brzegu naszej plaży. Jak zostałam sołtysem, obiecałam mieszkańcom atrakcyjne turystycznie Bogaczewo. Udało mi się powstrzymać budowę chlewni, a także fermy fotowoltaicznej. Uważam, że wspólny interes mieszkańców i wioski jest ważniejszy od biznesów obcych firm. Mieszkańcy mówią, że jak mnie drzwiami nie wpuszczają, to wchodzę oknem, a jak i to zamknięte to kominem. Mają rację.
Renata Szczepanik


SUPERSOŁTYS 2021
Zachęcamy Państwa do udziału w naszej akcji i wspieranie swojego sołtysa. Konkursy na SuperSołtysa 2021 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą SMS-ów nadesłanych w głosowaniu w całym regionie otrzyma tytuł: SuperSołtysa 2021 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego. Głosowanie potrwa do 2 marca 2021 r. do godz. 23.59.
Koszt 2,46 zł z VAT za SMS.

UWAGA!!! WYJĄTKOWA NAGRODA DLA WSI
Wszyscy pełnoletni mieszkańcy wsi, z której będzie pochodzić laureat na szczeblu powiatowym, otrzymają 3-miesięczny bezpłatny dostęp do elektronicznego wydania "Gazety Olsztyńskiej" i "Gazety Giżyckiej".


RANKING - POWIAT GIŻYCKI


RANKING REGIONALNY


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5