Wodny dron zbada jakość wód w mazurskich jeziorach
2025-04-23 12:00:00(ost. akt: 2025-04-23 12:12:27)
Na Mazurach pojawi się pierwszy dron wodny, badający jakość wód. Urządzenie kupiła Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, a zbudowali je polscy naukowcy. Dron wykorzystywany będzie na akwenach Wielkich Jezior Mazurskich. Premierowy pokaz pracy tego urządzenia odbył się na jeziorze Niegocin w porcie Ekomarina w Giżycku.
Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich zakupiła dron w ramach projektu UE „Wodna Sieć Ekologiczna”, który realizuje wspólnie z litewskimi Trokami oraz Gminą Kruklanki. Umowa na zakup nowoczesnego mobilnego sprzętu została podpisana w marcu. Dron pływający wraz z mobilną bojką i miernikiem jakości wód wykorzystywany będzie na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, a Mobile Monitoring - Gdański Park Naukowo-Technologiczny z prezesem Dawidem Walczyną i zespołem naukowców zapewnią profesjonalne wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska w naszym regionie.
- Dron jest w pełni sterowalny z aparatury z wbudowanym ekranem, parametry sensorów widoczne są na ekranie operatora. Obecnie dron ma zainstalowane sensory do wykrywania substancji ropopochodnych oraz sensor o parametrze chlorofilowym - wyjaśnia Dawid Walczyna.
Dron wodny USV Unmanned Surface Vehicle mapuje zanieczyszczenia z dużych obszarów wodnych, również z trudno dostępnych miejsc, autonomiczna boja pomiarowa z czujnikami na bieżąco przez 24 godziny analizuje kluczowe parametry wody, a intuicyjna aplikacja mobilna umożliwia natychmiastowy dostęp do precyzyjnych danych i ich automatyczny transfer.
Pływający dron wykorzystywany będzie do badania jakości wód jezior z terenu gmin członkowskich FOWJM, a także edukacyjnie w ramach lekcji z dziećmi i młodzieżą, jak również w ramach współpracy z samorządami, w sytuacjach kryzysowych i w celach badawczych.
- Fundacja za rok będzie obchodziła 35-lecie swojego istnienia, powstała w 1991 roku i była pierwszą organizacją ekologiczną, która miała dbać o jeziora mazurskie. Pierwszy raport z 1990 roku, jaki pojawił się w Masterplanie, czyli naszym dokumencie strategicznym, pokazywał jak jeziora były zanieczyszczone. Było bardzo źle, jezioro Niegocin było brudne, z zakładów ścieki płynęły wprost do jeziora. Zrobiliśmy powtórne badanie w 2019 roku, było o wiele lepiej, jednak raport Komisji Europejskiej z lutego tego roku pokazuje, że wcale nie jest tak dobrze. Problem z jakim się zmagamy, to ścieki z jachtów, które wypuszczane są z łódek wprost do wody. Nad ustawowymi rozwiązaniami tego problemu pracuje Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Jezior, któremu przewodniczy senator Jolanta Piotrowska - mówi Magdalena Fuk, prezes FOWJM.
Wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer podkreśla, że to niezwykle ważny projekt. - Musimy wdrażać rozwiązania, które jeszcze bardziej pozwolą nam chronić jeziora. Pierwsze takie urządzenie pojawi się na jeziorze Niegocin, a także na pozostałych akwenach Wielkich Jezior Mazurskich. Dron zaprojektowany i wykonany przez polskich naukowców, pozwoli szybko identyfikować zagrożenia w postaci zanieczyszczenia wód i reagować na nie.
Dron będzie mógł być wykorzystywany także przez inne służby: straż pożarną, policję, jego wykorzystanie może być bardzo szerokie.
- Dron jest nie tylko dla nas, on ma pływać, działać, być użyteczny - podkreśla prezes Magdelna Fuk.
- Dron jest nie tylko dla nas, on ma pływać, działać, być użyteczny - podkreśla prezes Magdelna Fuk.
W ramach projektu „Wodna Sieć Ekologiczna” stworzona zostanie również aplikacja z mapą i lokalizacją miejsc oddawania nieczystości z jachtów, będą także zaznaczone punkty zbiórki odpadów na terenach leśnych i rekreacyjnych nad wodą, z podpowiedziami jak śmieci segregować, by kompleksowo w jednym miejscu zebrane były przydatne informacje dla żeglarzy, mieszkańców i turystów. Natomiast w Gminie Kruklanki, w miejscowości Sołtmany, otwarte zostanie lokalne Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie będą odbywać się warsztaty i projekty badawcze z udziałem mieszkańców, dzieci i młodzieży oraz gości odwiedzających Mazury i okolice Kruklanek.
- Jesteśmy w fazie odbioru. Do połowy maja powinniśmy mieć pozwolenie na użytkowanie obiektu, mamy zakupione pełne wyposażenie i do końca maja powinniśmy centrum wyposażyć - mówi wójt Gminy Kruklanki Bartłomiej Kłoczko.
Poza tym w ramach projektu przy siedzibie Fundacji przy ul. Łuczańskiej 1 w Giżycku ma powstać nowoczesny, ekologiczny plac zabaw „Mazurski szczupak”.
KT
KT
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez