Marszobieg w niebieskich kolorach

2025-04-15 10:00:00(ost. akt: 2025-04-15 10:53:07)

Autor zdjęcia: Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy

Od 10 lat co roku giżycczanie spotykają się, aby brać udział w "Marszobiegu dla Autyzmu", który organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Podaruj dziecku radość” przy SP nr 3 w Giżycku. Poprzez udział w tym wydarzeniu mieszkańcy pokazują swoje zrozumienie dla osób z autyzmem.
Jubileuszowy, dziesiąty już "Marszobieg dla Autyzmu" odbył się 12 kwietnia w Giżycku. Prawie każdy miał na sobie coś w kolorze niebieskim, bo właśnie ten kolor jest symbolem autyzmu, ponieważ kojarzony jest ze spokojem i akceptacją.

Trzeba pamiętać, że autyzm nie jest chorobą. To całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Dzieci z autyzmem mają trudność z nawiązywaniem kontaktu z innymi ludźmi. Często nie mówią. Tylko wczesna diagnoza i konsekwentna terapia dają im szansę na samodzielność. Autyzm jest diagnozowany u około 1 na 100 dzieci w Europie. Pierwsze objawy widoczne są zwykle przed 3 rokiem życia.

Autyzm rozumiemy jako spektrum. Oznacza to, że autyzm jest trochę inny dla każdej osoby. Osoby z diagnozami ze spektrum autyzmu mają bardzo różne nasilenie zachowań i cech wynikających z autyzmu.


- Jak co roku organizujemy ten marsz z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia. Marszobieg odbywa się co roku pod patronatem Starosty Powiatu Giżyckiego, od 10 lat starostwo wspiera ten projekt - mówi Anna Trześniewska ze Stowarzyszenia "Podaruj dziecku radość".

Jak co roku w marszobiegu roku licznie wzięli udział mieszkańcy miasta i powiatu, w tym m.in. senator RP Jolanta Piotrowska, burmistrz Giżycka Ewa Ostrowska, zastępca wójta Gminy Giżycko Barbara Sosnowicz, wicestarosta giżycki Mateusz Sieroński, dyrektorka PZOSiPO Małgorzata Czopińska, radni miejscy i powiatowi, dyrektorzy, nauczyciele, rodzice i uczniowie szkół, przedszkoli, placówek oświatowych, podopieczni WTZ z Rynu i Giżycka, żołnierze 41 Batalionu Obrony Pogranicza, harcerze.


Po rozgrzewce na Pasażu Portowym nastąpił marsz ulicami miasta do parku im. Rogera Goemaer’a, skąd wystartował bieg na Wzgórze św. Brunona. Tam przygotowano dalszy ciąg wydarzenia: można było porozmawiać ze specjalistami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, były animacje dla dzieci, gry, zabawy, pokazy, poczęstunek.




2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B