W Giżycku więcej kwiatów, a w Spytkowie ogród

2024-07-05 09:46:04(ost. akt: 2024-07-05 09:51:27)

Autor zdjęcia: Freepik

Rozstrzygnięto konkurs „Niebiesko-zielone granty dla Warmii i Mazur w 2024 r.­”. Z samorządu wojewódzkiego do gmin - m.in. miasta Giżycka i gminy Giżycko - trafią dofinansowania na małe inwestycje nastawione na ekologię.
Na realizację wszystkich zadań samorząd województwa przeznaczył w tym roku 500 tys. zł, które trafią do 23 gmin z całego regionu.

Miasto Giżycko otrzyma 20 tys. zł na zadanie „Rośliny miododajne w parku im. Rogera Goemaera’ea, a gmina wiejska Giżycko – 29 885 zł na „Społeczno-sensoryczny ogród edukacyjny KOLOROWE EKO-SPYTKOWO”.

- Największym skarbem województwa warmińsko-mazurskiego jest przyroda, którą otaczamy szczególną opieką i troską – mówi marszałek Marcin Kuchciński. – Chcemy, żeby nasze działania były wielopoziomowe, dlatego oprócz dbania o dziką przyrodę, inwestujemy także w tereny zielone znajdujące się w naszych miejscowościach.

Konkurs „Niebiesko-zielone granty dla Warmii i Mazur” pozwala gminom z regionu pozyskać dofinansowania na realizację inwestycji z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Program ma na celu poprawę stanu środowiska, ubogacenie miejscowości w tereny zielone i podkreślenie walorów przyrodniczych Warmii, Mazur i Powiśla.

Inwestycje, które zostaną zrealizowane przy wsparciu dotacji z konkursu to zarówno nasadzenia drzew, budowy lub przebudowy parków, wybiegów dla psów, zbiorników retencyjnych czy szeroko pojęte zagospodarowanie terenów zielonych. Rozwijanie terenów zielonych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań jest ważne w kontekście zachodzących zmian klimatycznych, które są coraz większym zagrożeniem dla stanu środowiska w regionie.

Uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminom w formie dotacji celowej podjęli radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5